Tijekom trideset godina postojanja hrvatske države malo po malo, iako još uvijek presporo, počele su se sređivati zemljišne knjige, a istodobno i svijest građana koliko je to važno, pa je postalo uobičajeno da se prigodom odlučivanja o tome hoće li se ili neće ući u neki poslovni projekt pregleda stanje zemljišnih knjiga i ishodi uredan vlasnički list. Pojednostavnjeno, to znači ili u sudu ili putem interneta dobiti podatak o tome tko je vlasnik nekog zemljišta na kojemu će se graditi ili tko je etažni vlasnik stana koji se nudi na tržištu.
Taj podatak se vodi u tzv. B listu. Naime, svaki zemljišnoknjižni uložak ima listove A (posjedovnica i tu je opis zemljišta), B (vlastovnica i tu su upisani vlasnici) i C (teretovnica i tu su upisani oni koji imaju hipoteku koja opterećuje vlasnika iz lista B i može uzrokovati da to vlasništvo baš ništa ne vrijedi kada je hipoteka veće od vrijednosti nekretnine). Te osnovne informacije većina poštuje i može se zaključiti da je na tom planu svijest prosječnog čovjeka prilično napredovala u odnosu na vrijeme prije i u početku osamostaljenja.
I to se događa
Nažalost, često se događa da nakon provjere je li poslovni partner besprijekorno uknjižen, slijedi popuštanje pozornosti ili u najboljem slučaju ograničavanje praćenja stanja u zemljišnoj knjizi. Jednostavnije rečeno, može se dogoditi da kod provjere bude sve u redu, a kasnije kad dođe do upisa nekretnine u zemljišne knjige – nešto sasvim drugačije. Stoga je jasno da jedna provjera nije dovoljna čak i u slučajevima kada je poslovni partner (od kojega se nešto kupuje ili s kojim se nešto investira) maksimalno savjestan i pošten, bez ikakve nakane za varanjem.
U našem pravu vlasnik zemljišta na kojemu se gradi neka zgrada je i vlasnik te zgrade i svih njezinih dijelova (to je načelo superficies cedit solo). Naravno, zgrada se u zemljišnim knjigama pojavljuje tek nakon tzv. uplane, a uplana je moguća tek nakon što se zgrada uredno sagradi. Drugim riječima, kada netko kupuje stan ili poslovni prostor u zgradi koja se gradi (ili planira graditi), ne postoji mogućnost u zemljišnoj knjizi učiniti razvidnim činjenicu da je sklopio predugovor ili čak i kupoprodajni ugovor, čak i da je plaćena puna cijena. To sve potpuno je neovisno o prodavatelju, dakle čak i kada je to netko tko nema nikakvih prijevarnih i sličnih nakana.
Moguće rješenje
Naravno da je moguće reći da je najbolje ništa ne plaćati dok zgrada nije gotova, ali svi znamo da je kupnja najpovoljnija i najjeftinija na početku gradnje, čak i prije početka gradnje. S druge strane, bez uplata kupaca koje se daju unaprijed mnoge su gradnje praktično blokirane. Pravo je pitanje je li moguće imati i ovce i novce.
Iako je odgovor na ovakva pitanja najčešće negativan, u ovom slučaju nije. Dakle, dok nema zgrade treba iskoristiti činjenicu da se svako etažno vlasništvo u svakoj zgradi temelji na suvlasničkom dijelu na zemljištu na kojemu se zgrada gradi (druga opcija je građenje na pravu građenja) i ta činjenica mora biti razvidna u kupoprodajnom ugovoru. To znači da je moguće u najmanju ruku tražiti i postići predbilježbu (kasnije i uknjižbu neovisno o tome što se nakon predbilježbe bude inače događalo) prava suvlasništva na zemljištu.
To znači da sve što postignu npr. banka ili porezna uprava (a mogu postići mnogo, čak i hipoteku ili promjenu vlasništva) nema nikakvog učinka na idealni dio (razlomak) onog tko je uknjižen ili samo predbilježen na razlomku. Sve to isto vrijedi i za etažno vlasništvo koje će se u budućnosti temeljiti baš na tom razlomku. Dakle, kompletan ulog je pravno potpuno zaštićen, a ako protivna strana odbija unijeti u ugovor zemljišnoknjižne podatke, onda je to siguran znak da od takvoga poslovnog partnera treba bježati glavom bez obzira.
Mali i veliki problem
Na kraju, što ako se ipak dogodi da netko nešto kupi i plati i u trenutku kada postigne ugovor prikladan za uknjižbu u C listu nađe hipoteku (po visini takvu da je slična vrijednosti zemljišta i sagrađenog) ili u B listu da je umjesto partnera iz ugovora netko drugi (to je čest scenarij kod prijevara)? Prvi je savjet da je to trenutak u kojemu se mora angažirati stručnjaka.
Pri tome je problem razmjerno malen ako osoba s kojom je sklopljen posao ima druge neopterećene imovine, onda je problem naknade štete sveden na tehničku razinu. Ako nema (a u praksi će to biti pravilo), onda su izgledi jako veliki da problem bude nerješiv, a nerješiv je i ako se ishodi bilo kakva presuda na bilo koji iznos protiv osobe koja nema imovine. Oprezni će sve navedeno provjeravati prije nego što potroše – ulože prvu kunu.