Benc objašnjava da će se prilikom rada javnog bilježnika na daljinu, kao i kod isprava na papiru, ostvariti najviši stupanj sigurnosti i omogućiti da javni bilježnik utvrdi identitet stranke, njezinu pravu i ozbiljnu volju i da savjetuje stranku kako na najbolji i zakonit način može ostvariti svoj cilj.
- Sve će se ostvarivati kombinacijom videokonferencijske veze i elektroničke identifikacije. Naravno, to se neće postizati putem komercijalnih platformi, već će se oba uvjeta realizirati u zasebnom IT sustavu pod nazorom Hrvatske javnobilježničke komore. Jednostavno rečeno, stranke će se nalaziti u 'sigurnoj virtualnoj sobi' s javnim bilježnikom i neće morati dolaziti u njegov ured – kaže Benc.
Posebno će biti korisne e-punomoći jer će kao i ostale javnobilježničke e-isprave biti lako provjerljive i iskoristive u postupcima koji će se voditi na daljinu. Benc naglašava da će aplikacija 'biti ugodna i jednostavna za korištenje za stranke, ali istovremeno maksimalno sigurna s aspekta kibernetičke sigurnosti, zaštite osobnih podataka, povjerljivosti službene tajne i poštovanja propisa o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma'. Iako je 'rad na daljinu' javnih bilježnika trebao početi ove godine, morat će se ipak prolongirati.
- Implementacija europske direktive koja je glavni poticaj za rad javnih bilježnika na daljinu trebala bi biti dovršena do ljeta ove godine, no zbog kompleksnosti potrebnih normativnih promjena i izrade računalne osnove očekuje se produljenje toga roka do ljeta 2022. – kaže Benc.
Puno će to značiti i poslovnom svijetu jer će troškovi putovanja biti manji, a poduzetnici će ekonomičnije moći iskoristiti svoje vrijeme. Isprave koje nastanu e-putem biti će im dostupne i pohranjene u prikladnom e-obliku i odmah provedive u e-registrima i e-bazama podataka (gruntovnica, sudski registar, porezne baze podataka, statistika, HZMO, HZZO, HZZ i slično).
Inače, njemački je model naoptimalniji za hrvatski pravni sustav budući da su zakoni tih dviju zemalja koji uređuju javno bilježništvo te trgovačko i uopće građansko pravno područje vrlo slični. 'Rad na daljinu' nastavak je digitalizacije započet još 2007., a prije tri godine napravljen je značajan iskorak kada je u funkciju puštena web-aplikacija eNotar koju vodi Hrvatska javnobilježnička komora. Lani je pak omogućeno povezivanje te aplikacije sa zemljišnom knjigom.