
ORaH: Za loše stanje u energetici i transportu krivi su lobiji i komplicirani zakoni

Nakon predstavljanja nacrta prijedloga energetske i prometne politike ORaH-a na tribini održanoj 18. srpnja 2014. godine na web stranicama stranke otvorena je i javna rasprava o prijedlogu.
Prijedlog se može pronaći na OVDJE, a u stranci pozivaju sve zainteresirane da se uključe u raspravu svojim komentarima i prijedlozima.
Kako ističu u stranci, ORaH se, osim insistiranja na prezentiranju sadržaja konkretnih politika, zalaže i za jačanje demokratskog procesa donošenja odluka uključivanjem javnosti u procese oblikovanja javnih politika putem javnih rasprava o pojedinim problemima i njihovim rješenjima.
"Energetika je za ORaH jedna od tri ključne gospodarske politike (uz proizvodnju hrane i vodno gospodarstvo) koje su nezaobilazne u izgradnji samoodržive i gospodarski uspješne Hrvatske. Nažalost, Hrvatska uvozi oko 50% energije čime se ne može smatrati samoodrživom i samostalnom državom, a time i subvencionira gospodarstva drugih država, odnosno ne koristi vlastite energetske potencijale za rast gospodarstva i otvaranje novih radnih mjesta. ORaH se, u sektoru energetike i transporta – prometa, zalaže za provođenje strategije „Europa 2020 – europska strategija za pametan, održiv i uključiv razvoj“ jer će realizacijom održive energetske strategije Hrvatska postati energetski neovisnija, ostvarit će stabilan porast BDP i otvarati nova radna mjesta. Razvoj novih tehnologija u području energetike i prometa ključna su komponenta svake uspješne održive energetske politike", navode u stranci.
Trenutačno loše stanje sektora energetike i transporta, smatraju u ORaH-u, prouzročeno je izostankom strateškog i dugoročnog pristupa ukupnoj energetskoj politici te realizaciji konkretnih energetskih projekata, jakim utjecajem partikularnih energetskih lobija, namjerno zakompliciranim zakonskim i podzakonskim procedurama, neučinkovitošću administracije zbog čega izostaju investicijska ulaganja.
"Razvoj hrvatske privrede i energetike, nažalost, ni u ovoj Vladi, baš kao ni u prethodnim, nije usmjeren prema nisko-ugljičnom gospodarstvu sukladno strateškim smjernicama EU, ali i smjernicama razvoja globalnog gospodarstva, a stanje je dodatno otežano zbog loše koordinacije rada državne uprave. Zbog nedostatka dugoročne jasne strategije, pokušavaju se nametnuti ad-hoc projekti koji ugrožavaju nisko-ugljični razvoj gospodarstva", zaključuju u stranci.