
U novom broju čitajte kako smo postali predani kejnzijanci, kakav je naš gospodarski paket u odnosu na susjede i zašto poslodavci imaju jednu muku manje

Jedini razlog zbog kojeg tržišna ekonomija još postoji jest država koja je redovito spašava kad se sama spasiti ne zna, što se događa prilično često. U takvim situacijama svi odjednom postaju predani kejnzijanci, uključujući i ljude koji za jedan od najvećih ekonomskih umova u povijesti nisu ni čuli. Više o povratku državnog kapitalizma čitajte u tekstu Vanje Figenwalda.
Vlast, naravno, tvrdi da smo među najizdašnijim državama prema izdvajanjima, a oporba, iako uglavnom oprezno i konstruktivno, podsjeća na sve mjere koje su se predlagale i nisu prolazile, a onda su poslije bile ugrađene kao postignuće vladajućih. Pa, gdje je istina? Goran Litvan i Nikolina Oršulić usporedili su hrvatski paket s onim kako su reagirale države iz našeg okružja s kojima dijelimo tranzicijsku prošlost i budućnost, pa i epidemiološku situaciju.
Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (Hanfa) je suorganizator 25. Europske konferencija o korporativnom upravljanju, koja je ovog tjedna održana u Zagrebu na temu budućnosti korporativnog upravljanja u postkorona svijetu. Tim povodom Aleksandra Brzić je razgovarala s dr. sc. Antom Žigmanom, predsjednikom Upravnog vijeća Hanfe.
Ako ništa drugo, ova kriza mogla bi donijeti barem jednu radosnu vijest poslodavcima: manje muke da dođu do radne snage – jer nazire se, prema svjedočenjima naših poduzetnika, da im se danas za posao nudi više radnika nego prijašnjih godina. O konobarima iz Dalmacije koji traže posao u Zagrebu i poslodavcima koji bez problema nalaze radnike pisao je Edis Felić.
Smatra li predsjednica Uprave Raiffeisen banke Liana Keserić da bi država trebala preuzeti jamstva na kredite gospodarstvenicima i na taj način osigurati bankarski sustav od rizičnih plasmana, saznajte u razgovoru koji je s njom vodila Aleksandra Brzić.
Iako su vlasnici trgovinskih centara znatno smanjili cijene zakupa, a ponegdje ih čak i otpisali dok su trgovine bile zatvorene, zakupci sve više razmišljaju o potpunom prelasku na online prodaju. Prema Colliersovu istraživanju, čak 24 posto trgovaca/zakupaca u regiji EMEA u ovoj će godini planirati smanjenje broja prodajnih mjesta. Taj je trend analizirala Ksenija Puškarić.
Uz novi Lider čitajte i poseban prilog Lider invest istok.