
Božo Petrov: Ostavka Karamarka je očekivana, na žalost došla je prekasno

Čelni čovjek MOST-a Božo Petrov prokomentirao je ostavku Tomislava Karamarka sa čela HDZ-a riječima: "To je bilo očekivano, obzirom na procese koji su trajali zadnjih mjesec i pol dana."
- Nije bilo dovoljno odgovornosti da se to dogodi na vrijeme. Na žalost, došlo je prekasno, rekao je Petrov.
Upitan o mogućoj budućoj suradnji sa HDZ-om, Petrov je odgovorio da je o tome nepotrebno govoriti, jer "čekaju nas izbori". Ipak, dodao je da "jedan čovjek ne čini stranku", odnosno da "i SDP-u i HDZ-u trebaju strukturne promjene, i to ne jednog čovjeka, nego ljudi koji su odlučivali u zadnjih dvadeset godina".
Ostavku Tomislava Karamarka prokomentirali su i neki politički analitičari.
Politolog i sociolog Anđelko Milardović ističe da je ostavka logična konzekvenca preuzimanja odgovornosti i istodobno kristalizacija krize političkog sustava, koja je nastala zbog višestrukog političkog neuspjeha vladajuće grupe. Neuspjeh je po Milardoviću nastao zbog tri razloga: zbog nedovršene pobjede na izborima koja je proizvela bivšu konstelaciju snaga, zbog toga što relativni pobjednici nisu preuzeli vlast do kraja, prije svega javna poduzeća, i jer se grupa koja je osvojila vlast "ponašala kao da je sebi oporba".
Politolog Dragutin Lalović smatra da je ostavka logičan finale procesa koji traje od parlamentarnih izbora na kojima Karamarko, nasuprot vlastitom očekivanju i najavama, nije ostvario pravu nego relativnu pobjedu. Ta ga je činjenica natjerala da uđe u aranžmane koji su pokazali da je on "političar nižeg reda", kaže Lalović - Karamarko je pristao na gotovo uvredljive uvjete Mosta, koji su bili izraz nepovjerenja Mosta prema njegovoj sposobnosti da bude premijer i vodi Vladu.
- Umjesto da shvati o čemu se radi, Karamarko je ušao u Vladu, postao je prvi potpredsjednik i formirao tim u Vladi koji ne bi sastavio ni neprijatelj Domoljubne koalicije, s iznimkama Tolušića i Marića. To uopće nije reprezentacija Domoljubne koalicije, oni imaju puno boljih ljudi, kaže Lalović.
Na Karamarkovo veliko iznenađenje, ispostavilo se da je Most konzistentan, a da je Orešković čovjek od formata, koji ne razumije Karamarkov jezik ucjena, nego traži argumente, kaže Lalović. Karamarko uopće nije radio posao potpredsjednika Vlade nego je zapravo sve uradio da ne funkcioniraju Vlada, država i HDZ.
- Pokrenuo je rušenje vlastite Vlade, čime je srušio i sebe i to je njegova "elementarna glupost". On je morao otići jer je bio prirodna nepogoda za HDZ, zaključio je Lalović, pišu mediji.
Politolog Zdravko Petak ocjenjuje da se pokazuje kako "europska pozicija" koja postoji u HDZ-u, misleći na ljude koje predstavljaju Plenković i Stier, grupacija koja je jedva spomenuta na zadnjem Saboru HDZ, sada dolazi u prvi plan.
- To je, po mom mišljenju, jedina šansa za HDZ da krene u kršćansko-socijalnom pravcu, da se pomakne prema centru koji mu daje koalicijski potencijal, sve ostalo je svođenje HDZ-a na njihovu najužu bazu, koja se vrti oko maksimalno 20 posto birača, kaže Petak.
- Smatram da bi Plenković i Stier bili dobar tandem u tom pogledu. Ne želim davati prevagu ni jednoj stranci, ali Zoran Milanović pored ove dvojice ne bi imao što tražiti, kaže Milardović.
- Ako izaberu Plenkovića, to je kao da su se odlučili za Europu a ne Herceg-Bosnu. Nadam se da to povlači još jednu okolnost, da postaje suvišan i Milanović. Oni su dvojac. Mi smo bili taoci te dvojice potpuno nesposobnih ljudi, autoritarnih osoba koji ne znaju timski raditi, arogantno se ponašaju i pričaju besmislice, pri čemu je meni kao socijaldemokratu još teže što je to Milanović. Ako to bude tako, onda je ovo početak raspleta i početak normalizacije Hrvatske, u kojem, ako se riješimo i Milanovića, onda će nam svanuti sunce, kaže Lalović.
