U 2025. nastavlja se nominalni rast minimalne plaće, koju posebnom uredbom određuje Vlada RH. Minimalna plaća za 2025. iznosi 970 eura bruto za puno radno vrijeme i u odnosu na 2024. povećana je za 15,4 posto, što je rast veći od stope inflacije i neznatno veći od rasta prosječnih bruto plaća. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, stopa inflacije mjerena nacionalnim indeksom potrošačkih cijena u studenome 2024. iznosila je 2,8 posto u odnosu na studeni 2023., a prosječne bruto plaće u prvih deset mjeseci 2024. porasle su za 15 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine.
Usporedba s rastom minimalne plaće ima manjkavosti jer se statistički podaci odnose na cijene i plaće u 2024., a nova minimalna plaća će se tek isplaćivati za rad obavljen u 2025. Za prosinac 2024. vrijedi stara svota minimalne plaće od 840 eura bruto. Za radnika zaposlenog s nepunim radnim vremenom i za radnika u dodatnom radu mjesečna bruto minimalna plaća određuje se razmjerno njegovom ugovorenom tjednom radnom vremenu.
Povoljnije za radnike
Od 1. siječnja 2025. na snazi su i izmjene Zakona o minimalnoj plaći. Među ostalim novostima, ukinuta je mogućnost ugovaranja do pet posto niže minimalne plaće u kolektivnim ugovorima. Prema prijašnjem propisu bilo je dopušteno kolektivnim ugovorom ugovoriti minimalnu plaću nižu od iznosa propisanog uredbom Vlade, ali najmanje u visini 95 posto toga iznosa. Ugovaranjem minimalne plaće za pet posto niže od iznosa propisanog uredbom Vlade moglo se koristiti u kolektivnim ugovorima sklopljenima kod pojedinačnog poslodavca, u određenoj djelatnosti i kolektivnim ugovorima na nacionalnoj razini. Od 1. siječnja 2025. to više nije dopušteno.
Zadržana je zakonska obveza prema kojoj se u djelatnostima na koje je odlukom odgovornog ministra proširena primjena granskoga kolektivnog ugovora minimalnim plaćama smatraju mjesečne bruto plaće prema složenosti poslova kako je ugovoreno odnosnim kolektivnim ugovorom. U 2025. na snazi su odluke o proširenoj primjeni granskih kolektivnih ugovora za djelatnost graditeljstva, ugostiteljstva, drvne i papirne industrije i za djelatnost trgovine te kolektivnog ugovora kojim su uređene plaće pomoraca u linijskom obalnom pomorskom prijevozu. Uredba Vlade RH ima prednost u primjeni. Ako je plaća radnika određena prema složenosti kako je uređeno proširenim kolektivnim ugovorom niža od minimalne plaće propisane Uredbom Vlade za 2025., radnik ima pravo na minimalnu plaću od 970 eura bruto jer je to za njega povoljnije.
Mogući dodaci na minimalac
U minimalnu plaću od 970 eura nisu uključena povećanja plaće koja radniku pripadaju za prekovremeni rad, noćni rad, rad nedjeljom, rad u dane blagdana i neradnih dana propisanih posebnim zakonom i za rad u otežanim radnim uvjetima. Uvećanja plaće prema tim osnovama određuju se kolektivnim ugovorima, pravilnicima o radu i/ili ugovorom o radu, a samo je povećanje plaće za rad nedjeljom određeno zakonom u visini 50 posto.
Novost su u 2025. kompenzacijske državne potpore za isplatu minimalnih plaća namijenjene sektorima u kojima bi propisana svota minimalne plaće kao zakonska obveza mogla dovesti u pitanje radna mjesta i zaposlenost. U Programu mjera aktivne politike zapošljavanja u 2025. koji provodi Zavod za zapošljavanje predviđena je nova mjera ostvarivanja državnih novčanih potpora za zadržavanje radnih mjesta u prerađivačkoj industriji. Potporu mogu ostvariti poslodavci kojima je glavna registrirana djelatnost u prerađivačkoj industriji, područje C prema NKD-u, ali samo za prva tri mjeseci 2025., tj. za isplatu plaća za mjesece od siječnja do ožujka ove godine. Taj oblik državne pomoći mogu ostvariti trgovačka društva, obrti i druge fizičke osobe koje obavljaju samostalnu djelatnost te drugi poslovni subjekti koji su po toj osnovi obveznici poreza na dobit. Fizičke osobe mogu ostvariti potporu samo ako su prema toj osnovi obvezno osigurane u sustavu mirovinskog i zdravstvenog osiguranja.
Kako se određuje potpora
Novčana potpora Zavoda za zapošljavanje određuje se u iznosu razlike između minimalne bruto plaće za 2025. (970 eura) i prosječnih obračunanih bruto plaća po radniku za posljednja tri mjeseca 2024. kod poslodavca koji traži potporu (prosječne plaće za razdoblje listopad – prosinac 2024.), ali najviše 130 eura na mjesec po radniku. Potpora se može ostvariti za radnike koji su posljednja tri mjeseca 2024. ostvarivali plaću manju od 970 eura na mjesec, i to samo za radnike zaposlene s punim radnim vremenom na neodređeno vrijeme. Ne može se ostvariti za radnike koji su kod toga poslodavca zaposleni nakon 30. rujna 2024.
Poslodavci koji ispunjavaju propisane uvjete i imaju interes ostvariti novčanu potporu kao privremenu kompenzaciju zbog rasta minimalne plaće u 2025. trebaju do 31. siječnja 2025. preko aplikacije na mrežnom portalu Zavoda za zapošljavanje podnijeti zahtjev za potporu za isplatu plaća za siječanj, veljaču i ožujak 2025. Podnosi se jedan zahtjev za sva tri mjeseca ove godine.