
Trgovačka društva, fizičke osobe koje po sili zakona ili prema vlastitoj odluci umjesto poreza na dohodak od samostalne djelatnosti plaćaju porez na dobit, tuzemne poslovne jedinice inozemnih poduzetnika, privatne ustanove, javne ustanove i neprofitne organizacije koje su obveznice poreza na dobit dužni su do 30. travnja 2025. Poreznoj upravi dostaviti prijavu poreza na dobit za 2024. Taj se rok odnosi na porezne obveznike kojima je porezna godina jednaka kalendarskoj, a to je većina; manje poreznih obveznika, onih kojima se porezna godina razlikuje od kalendarske, prijavu podnosi u roku od četiri mjeseca od isteka njihove porezne godine.
Za 2024. prijava se podnosi na novom obrascu PD koji je propisan izmjenama Pravilnika o porezu na dobit iz prosinca 2023. Veliki i srednji poduzetnici i obveznici poreza na dodanu vrijednost obrazac PD podnose isključivo elektronički u sklopu sustava e-Porezna, a ostali subjekti mogu ga dostaviti u papirnatom obliku, u jednom primjerku.
Što i koliko ide u rashode
Pri utvrđivanju osnovice poreza na dobit porezni obveznici moraju u svojim financijskim izvještajima i poslovnim knjigama prepoznati nastale rashode i prihode koji im uvećavaju ili smanjuju poreznu obvezu. Među rashodima koji uvećavaju osnovicu poreza na dobit u praksi su najčešći oni povezani s korištenjem osobnih automobila, rashodi reprezentacije i manjak na imovini. Rashodi koji se odnose na prijevoz vozilima, bilo da je riječ o vozilima u imovini poduzetnika ili onima koja se upotrebljavaju na temelju ugovora o najmu, porezno su nepriznati u visini od pedeset posto. To se odnosi na osobne automobile i druga sredstva za osobni prijevoz, pri čemu se amortizacija osobnih automobila na dio nabavne vrijednosti koji prelazi 54 tisuće eura i pripadajući porez na dodanu vrijednost ne priznaju u ukupnom iznosu.
Iznimno se u stopostotnom iznosu priznaju rashodi koji se odnose na troškove osiguranja, kamate povezane s nabavom tih vozila, porez na cestovna motorna vozila i pristojbe koje se plaćaju pri registraciji vozila. Također, svi su rashodi povezani s osobnim prijevozom priznati u stopostotnom iznosu ako su prema osnovi korištenja vozila i u privatne svrhe, što se smatra plaćom u naravi, plaćeni doprinosi i porez na dohodak. Reprezentacija je nepriznati rashod u visini od pedeset posto učinjenih izdataka, bilo da je riječ o ugošćenju bilo darivanju poslovnih partnera. Ne smatra se reprezentacijom, nego rashodom reklame i sto je posto priznati rashod davanje predmeta fizičkim osobama pojedinačne vrijednosti do 22 eura, bilo da je riječ o proizvodima iz asortimana poduzetnika ili drugim proizvodima koji su odgovarajućim oznakama ili prigodnim pakiranjima prilagođeni za reklamne svrhe. Manjak na imovini određuje se na temelju provedene inventure i odnosi se na manjkove koji prelaze dopuštene količine propisane posebnim pravilnicima Hrvatske gospodarske komore.
Komu se umanjuje osnovica
Među stavkama koje umanjuju osnovicu poreza na dobit u praksi su najčešći prihodi prema osnovi dividenda i udjela u dobiti primljeni od povezanog društva, državne potpore za obrazovanje i izobrazbu radnika prema posebnom zakonu koji omogućava dodatno umanjenje porezne osnovice za rashode općeg i posebnog obrazovanja radnika te troškovi rezerviranja i vrijednosna usklađenja potraživanja od kupaca koji nisu bili priznati u prijašnjim poreznim razdobljima, zbog čega su tretirana kao nepriznata, a naknadno je ispunjen uvjet za njihovo porezno priznavanje.
Obveznici poreza na dobit koji obavljaju djelatnost na području grada Vukovara ne plaćaju porez na dobit. Poreznim obveznicima koji obavljaju djelatnost na prvoj skupini porezno potpomognutih područja prema karti regionalnih potpora i ispunjavaju propisane uvjete u pogledu broja zaposlenih radnika porezna obveza umanjuje se za pedeset posto. Također, porezni obveznici na koje se primjenjuje Zakon o poticanju ulaganja ostvaruju pravo na umanjenje porezne obveze. Poduzetnicima koji su prema osnovi poslovanja u inozemstvu ostvarili dobit, bilo izravnim pružanjem usluga bilo poslovanjem putem poslovne jedinice, i prema toj osnovi u inozemstvu platili porez na dobit plaćeni porez može se uračunati u podmirenje porezne obveže u RH, ali samo do visine poreza koji bi na inozemni prihod odnosno dobit bio plaćen u tuzemstvu.
Ako ste preplatili
Porezni obveznici koji su 2024. ostvarili prihod do milijun eura plaćaju porez na dobit po stopi od deset posto, a oni čiji ostvareni prihod prelazi tu granicu po stopi od 18 posto. Razliku poreza između iznosa mjesečnih predujmova plaćenih nakon posljednje prijave poreza na dobit treba platiti 30. travnja 2025., čak i ako je prijava za 2024. podnesena prije toga krajnjeg roka. Ako su plaćanjem mjesečnih predujmova preplatili poreznu obvezu za 2024., nakon 30. travnja 2025. te iznose mogu namijeniti za plaćanje predujmova za 2025., upotrijebiti ih za podmirenje drugih poreznih obveza ili zatražiti povrat preplaćenog poreza na dobit. Poduzetnici koji su ostvarili gubitak u poslovanju ne plaćaju porez na dobit, a porezni gubitak mogu upotrijebiti za umanjenje porezne obveze u sljedećih pet godina.