Tvrtke i tržišta
StoryEditor

Fortenova: Dobit porasla zbog nerealiziranog prihoda od prodaje tvrtki

07. Svibanj 2025.
Fortenova Grupa
Tvrtke iz grupacije u Hrvatskoj ukupno su ostvarile 126 milijuna eura dobiti, od čega je za točno polovicu tog iznosa zaslužan Konzum

Podaci o poslovanju za prošlu godinu za 18 Fortenovinih tvrtki, uključujući i krovnu tvrtku Fortenova grupa koja njima upravlja, pokazuju da je grupacija lani povećala prihode za preko 18 posto, na 4,23 milijarde eura, te ostvarila dobit od 342 milijuna eura, za razliku od iskazanog gubitka od 400 milijuna godinu ranije. Na prvi pogled to izgleda više nego odlično.

No iako će ti rezultati u očima bankara (od kojih se Fortenova nada komercijalnom kreditu za refinanciranje 1,22 milijarde eura duga HPS Investment Partnersu, a koji dospijeva na naplatu na kraju prvog kvartala iduće godine) svakako mnogo bolje izgledati nego oni koji su im prezentirani lani, na temelju njih još uvijek se ne može vidjeti u kakvoj poslovnoj situaciji u novu rundu traženja novog kreditora Fortenova ulazi.

Slika je još nepotpuna

Kao prvo, spomenuti podaci odnose se isključivo na Fortenovine tvrtke čije je sjedište u Hrvatskoj. Za potpunu sliku lanjskog poslovanja grupacije nedostaju još podaci o poslovanju Mercatora, koji djeluje na tržištima Slovenije, BiH, Srbije te Crne Gore, te Sarajevskog Kiseljaka (BiH) i dviju kompanija u Srbiji, Dijamanta i Mg Mivele. Dakako, najznačajniji u tome jest Mercator, druga po veličini kompanija u vlasništvu Fortenove, a čiji rezultati poslovanja u prošloj godini još nisu objavljeni pa nije poznato je li lani realiziran plan o rastu prihoda od deset posto u odnosu na 1,3 milijarde prihoda u 2023. godini. Još važnije pitanje je konačan financijski rezultat poslovanja Mercatora u prošloj godini, budući da je godinu ranije imao neto gubitak od 47 milijuna eura.

Drugo, lanjski rezultati Fortenovinih tvrtki sa sjedištem u Hrvatskoj uključuju i šest u međuvremenu prodanih tvrtki, od čega pet iz poljoprivrednog segmenta koje je u siječnju ove godine preuzela Podravka, kao i Agrolagunu koja je nedavno prodana Badelu 1862. Bez tih šest tvrtki ukupan se lanjski prihod Grupe smanjuje za 424 milijuna eura. S druge pak strane, prodaja tih šest tvrtki najzaslužnija je za iskazanu dobit. Naime, krovna tvrtka Fortenova grupa za prošlu je godinu iskazala rast ukupnog prihoda od čak 418 posto, na 506 milijuna eura. U tom iznosu poslovni prihodi čine svega 17 milijuna eura, a ostatak su financijski prihodi. Od 489 milijuna eura financijskih prihoda Fortenova grupa je čak 405 milijuna eura iskazalaza na stavci ‘nerealizirani dobici (prihodi) od financijske imovine‘. Prema svemu sudeći radi se o očekivanim prihodima od prodaje poljoprivrednog biznisa i Agrolagune koji su, međutim, na račun sjeli tek u ovoj godini.

Kako nam je objasnio konzultant Nikola Nikšić, ako je čelništvo kompanije procijenilo da će se dogovorene transakcije sigurno realizirati, takvo je knjiženje zakonski dopušteno. A zahvaljujući takvom knjiženju, tvrtka Fortenova grupa lani je iskazala dobit u poslovanju od 216 milijuna eura, dok je godinu ranije imala gubitak u iznosu od blizu 444 milijuna eura.

Ostalih 17 tvrtki sa sjedištem u Hrvatskoj iz grupacije ukupno je ostvarilo 126 milijuna eura dobiti, od čega je za točno polovicu tog iznosa zaslužan Konzum. Prihodi najvećeg hrvatskog maloprodajnog lanca lani su porasli 8,5 posto i premašili su dvije milijarde eura. Dobit mu je skočila po mnogo višoj stopi (213 posto), što ukazuje na to da mu se značajno popravila i operativna dobit, a što je od presudne važnosti za postizanje cilja uvjetovanog od sadašnjeg Fortenovina kreditora o pobošljanju omjera operativne dobiti i zaduženosti cijele grupacije u ovoj godini.

Dobitaši umjesto gubitaša

Korak bliže tome su i promjene u strukturi grupacije koje su se dogodile početkom ove godine. Naime, tvrtke prodane Podravci i Badelu 1862 bile su po uspješnosti poslovanja među najslabijim Fortenovinim članicama. Belje je, doduše, lani (uz skroman rast prihoda od 2,1 posto, na 252 milijuna eura) više nego utrostručilo dobit (na 3,9 milijuna eura), ali Vupik i PIK Vinkovci su, nakon predlanjskog pozitivnog rezultata, prošle godine zaronili u gubitke. Gubitak Vupika iznosio je 4,3 milijuna eura, a PIK Vinkovaca preko tri milijuna eura.

Pozitivan doprinos uspješnosti poslovanja cijele grupe zacijelo će doći i od toga što je u Fortenovino vlasništvo prije nekoliko mjeseci svoje dotadašnje tri tvrtke (Enna Fruit, Kenty Adria i Naturala) unio Pavao Vujnovac, većinski vlasnik Fortenove. Podaci o njihovom poslovanju u prošloj godini još nisu dostupni, ali prema podacima za 2023. godinu mnogo su bolji od prodanih Fortenovinih tvrtki. Pretprošle godine te su tri tvrtke ukupno imale prihode od oko 230 milijuna eura, a njihova ukupna neto dobiti iznosila je preko 11 milijuna eura.

Od tvrtki sa sjedištem u Hrvatskoj u grupaciji preostala su još samo dva gubitaša, Vinka i A007, a obje te tvrtke lani su svoj gubitak povećale u odnosu na 2023. Godinu. Vinki je gubitak porastao 87 posto, na 6,9 milijuna eura, a A007 je imao gubitak u iznosu od 3,6 milijuna eura, 72 posto veći nego godinu ranije. Obzirom da su objema tim tvrtkama prihodi u padu (Vinki sedam posto, na 8,5 milijuna eura, a A007 za 40 posto, na 3,2 milijuna eura) sasvim je izvjesno da u sastavu grupacije neće ostatati još dugo.

07. svibanj 2025 15:20