
Lada Kovjanić, prošlogodišnja dobitnica nagrade za inženjerku godine, nakon četiri godine rada napustila je mStart plus i pokrenula vlastiti biznis za razvoj softvera. U mStart plusu bila je softverska inženjerka u Odjelu za razvoj aplikativnih rješenja, a sada će kroz tvrtku Axolit Solutions nastaviti s razvojem softverskih rješenja te se veseli B2B suradnji s različitim klijentima iz Hrvatske i svijeta.
– Već sam duže razmišljala o tome da bih voljela pokrenuti vlastitu tvrtku kako bi uz ostale projekte mogla kreirati i nešto svoje. Veća rizičnost poduzetnišva od klasičnog zaposlenja me plašila, pogotovo činjenica da mi je sin bio manji te da imam veliku odgovornost na sebi i ne smijem si dopustiti pogreške. Sin je u međuvremenu postao mladić te se sada više toga poklopilo čime su se stvorili uvjeti da to konačno i ostvarim – pojašnjava svoju odluku Kovjanić, a dodaje i da će joj upravo sin pomagati u radu.
Naime, od njegove osme godine uči ga programirati. Trenutno je učenik trećeg razreda u Tehničkoj školi Ruđer Bošković te jako voli digitalnu elektroniku i programiranje.
– Prije pet godina samostalno je napravio svoju prvu igricu te od tada aktivno izrađuje svoje projekte. Učim od njega o digitalnoj elektronici i nabavljamo različite komponente te zajedno istražujemo različite tehnologije. Nadam se da ćemo zajedno kreirati različite projekte u tvrtki – kaže Kovjanić.
Nove prilike zahvaljujući priznanju
Na dodjeli nagrade za inženjerku godine, Kovjanić se osvrnula na svoj netipičan karijerni put, s obzirom na to da je zbog majčinstva napustila studij građevine. Svoje je prve programerske korake napravila izradom aplikacije koja pomaže osnovnoškolcima u matematici i programiranju, a kasnije je na zagrebačkom TVZ-u diplimirala informatiku. Osim ljubavi prema inženjerstvu oduvijek je u njoj, kako sama kaže, ‘tinjala iskra i za umjetnošću‘, ali i ljubav prema prirodi. Sada će se u svojoj tvrtki moći posvetiti radu na takvim projektima.
Podjsetimo, nedavno je i Snježana Miliša, prva hrvatska inženjerka godine u 2023., otišla iz Bugattija Rimac i zajedno s još jednim Rimčevim inženjerom, Matijom Renićem, osnovala tvrtku Merlin Hat koja će se baviti povezivanjem investitora i startupa.
Kovjanić priznaje da je nju osvajanje nagrade za inženjerku godine potaknulo da se okuša u poduzetništvu.
– Otvorio mi se jedan novi svijet te sam imala prilike vidjeti na kakvim sve zanimljivim projektima ljudi rade što me dodatno inspiriralo. Nagrada za inženjerku godine svakako je doprinijela mojoj odluci o otvaranju tvrtke te je dodatno potaknula moju kreativnost i želju za stvaranjem – pojašnjava Kovjanić.
Rad s mladima
Zahvaljujući nagradi upoznala je druge inženjerke, sudjelovala u promociji STEM zanimanja kod mladih djevojaka te držala predavanja u školama, a u tom smjeru planira graditi i svoj biznis. Osim rada za klijente, posvetit će se razvoju vlastitih aplikacija. Zajedno sa sinom planira širom Hrvatske održavati radionice za razvoj softvera koje će koristiti i za istraživački rad.
– Već neko vrijeme radim na razvoju aplikacije s kojom uskoro počinjem održavati radionice u školama i sličnim obrazovnim institucijama, a kojima je osim učenja razvoja aplikacija cilj i promocija važnosti zaštite prirode. Radionicu planiram održati u različitim dijelovima Hrvatske za dodatnu edukaciju i u manjim sredinama gdje mladi ponekad imaju manju dostupnost takvim sadržajima – najavljuje Kovjanić, uvjerena da će ‘po putu‘ dobiti još mnogo ideja.