Najuspješniji start-upovi u Silicijskoj dolini pronalaze načine kako ostati privatnima što dulje, što razvodnjava nade investitora u blockbuster inicijalne javne ponude (IPO) i brzu monetizaciju svojih udjela, piše FT.
Nedavni niz tehnoloških poslova osigurao je najvećim start-upovima milijarde dolara svježeg kapitala za daljnji rast, istovremeno omogućujući zaposlenicima unovčenje vrijednih dionica. Na taj su način riješena dva glavna razloga koja tradicionalno potiču tvrtke na izlazak na burzu. Tvrtka za umjetnu inteligenciju i analitiku podataka Databricks prikupila je 10 milijardi dolara u prosincu 2024., što je najveći krug financiranja rizičnog kapitala prošle godine. Prije toga, SpaceX je u studenom prikupio 1,25 milijardi dolara, čime je postao najvrjedniji privatni start-up na svijetu, dok je OpenAI u listopadu osigurao 6,6 milijardi dolara.
- Već sada poslujemo poput javne tvrtke - izjavio je za Financial Times Ali Ghodsi, šef Databricksa, govoreći o nedavnom krugu financiranja koji je bio toliko prekomjerno pretplaćen da su investitori ponudili čak 19 milijardi dolara.
- Najraniji mogući termin za IPO bio bi ove godine, no sada imamo fleksibilnost – zaključio je Ghodsi.
Ovi poslovi stavljaju u fokus novu klasu start-upova, često daleko većih od svojih kolega na javnim tržištima, s neviđenom razinom veličine i sofisticiranosti za privatna tržišta. Iako se očekivalo da će manji igrači, uključujući niz start-upova koje podržava privatni kapital, iskoristiti povoljno stanje na američkim burzama za izlazak na tržište ove godine, najveći tehnološki start-upovi, osobito oni u sektoru umjetne inteligencije, pod malim su pritiskom da slijede njihov primjer.
- Imaju toliko pristupa kapitalu u tolikom obujmu da ih ništa ne motivira za izlazak na burzu - rekao je Kelly Rodriques, izvršni direktor tvrtke Forge Global, koja trguje dionicama privatnih tvrtki.
Privatna su tržišta proteklih godina znatno narasla pa danas sedam najvećih privatnih tvrtki u SAD-u vrijede 695 milijardi dolara, prema podacima Forge Globala, pri čemu SpaceX i OpenAI čine više od 500 milijardi dolara te vrijednosti.
Nova strategija ulaganja
Pojava velikih venture capital fondova omogućila je i iskoristila taj rast. Primjerice, prije deset godina rijetko je koji VC fond ispisivao ček veći od 100 milijuna dolara za jedan start-up. Danas su neki investitori spremni uložiti čak višestruko više, i o uopće nije čudno. Thrive Capital, tvrtka u vlasništvu Josha Kushnera, u posljednje je dvije godine ušao s više od milijardu dolara u Databricks, Stripe i OpenAI, što predstavlja strategiju koja se malo podudara s tradicionalnim VC ulaganjima.
Prema Mitchellu Greenu, partneru u Lead Edge Capitalu i investitoru u Alibabu i Uber, najvećih 15 do 20 start-upova ‘poprimilo je obilježja IPO-a iako su ostali privatni‘.
Osim izbjegavanja rigoroznih zahtjeva javnih tržišta, ove tvrtke uspijevaju pružiti načine unovčenja svojih dionica, što je ključno za privlačenje i zadržavanje talenta. Luke Ward, investicijski menadžer u Baillie Giffordu, rekao je da bi javna tržišta s kratkoročnim pritiscima otežala pionirskim tvrtkama poput SpaceX-a postizanje njihovih postignuća, navodi FT.
Međutim, javna tržišta pružaju i vrijednu razinu nadzora. Privatni start-upovi ponekad imaju procjene vrijednosti koje su daleko odražene u snazi njihovog osnovnog poslovanja. Primjerice, WeWorkova procjena od 47 milijardi dolara iz 2019. naglo je pala nakon što je tvrtka pokrenula proces IPO-a.
- Čini se kao da su VC fondovi u paralelnom svemiru koji nema veze sa stvarnim svijetom - rekao je direktor ulaganja u američkoj zakladi koja ulaže u više venture capital fondova, želeći ostati anoniman.
- Imaju vlastite procjene vrijednosti, vlastitu likvidnost, koja je samostalno generirana. To je igra gluhog telefona – prenosi FT.
Prisilni IPO-i
Izvan elite najvećih start-upova, neke tvrtke ipak izlaze na burzu ili se pripremaju za to — često iz specifičnih razloga. ServiceTitan, softverska tvrtka, u prosincu je izašla na Nasdaq. Odluka o izlasku motivirana je uvjetima dogovorenim s investitorima tijekom kruga financiranja u studenom 2022. U tom je dogovoru, predvođenom privatnom investicijskom grupom TPG, ServiceTitan pristao na “IPO s kompenzacijom”, koji je efektivno postavio vremenski okvir za izlazak na burzu. Ako bi taj okvir bio probijen, tvrtka bi trebala izaći s višom vrijednošću ili više sredstava podijeliti investitorima. Slični razlozi, poput približavanja rokova za unovčenje dioničkih opcija zaposlenika, potaknuli su mnoge IPO-e u posljednjih 18 mjeseci, uključujući Instacart, Klaviyo i Rubrik. Njihovi su debiji na burzi bili uspješni, s osjetnim rastom cijena dionica.
To bi moglo potaknuti i druge brzo rastuće start-upove poput Dataminra, Netskopea, CoreWeavea i Klarne na razmatranje izlaska na tržište, no, najveći igrači zasad ne žure