Tvrtke i tržišta
StoryEditor

Oporavak na svjetskim burzama, no investitore i dalje brinu carine

23. Ožujak 2025.
Sve dok se ne razjasni kakav će učinak carine imati na gospodarski rast, malo je vjerojatno da će cijene dionica rasti

Na svjetskim burzama prošloga tjedna cijene dionica su se ponešto oporavile, nakon višetjednog pada uslijed straha od trgovinskih napetosti i recesije te prodaja tehnoloških dionica, no više je riječ o njihovom oporavku uslijed preprodanosti nego održivom rastu, jer investitore i dalje brinu najavljene američke carine.

Na Wall Streetu je Dow Jones prošloga tjedna porastao 1,2 posto, na 41.985 bodova, ostvarivši najveći tjedni dobitak u zadnja dva mjeseca. S&P 500 ojačao je 0,5 posto, na 5.667 bodova te time prekinuo negativni 4-tjedni niz, dok je Nasdaq indeks porastao blagih 0,2 posto, na 17.784 bodova.

Do rasta američkih indeksa došlo je ponajviše zahvaljujući dobitcima u petak, nakon što je američki predsjednik Donald Trump najavio da će biti određenih ‘fleksibilnosti‘ s carinama. Međutim, i dalje je ustrajao da će carine koje će početi s primjenom 2. travnja biti recipročne, rekavši da će svim zemljama koje imaju carine na američku robu one biti uvedene.

Uvođenje tih carina i dalje pritišće tržišta dionica, navodi Michael Green, glavni strateg u Simplify Asset Managementu. - Tvrtke sve više navode zbrku i nesigurnost pri razmatranju svojih odluka o planiranju, kapitalnoj potrošnji i zapošljavanju - a kada zastanu, to znači da usporavaju - rekao je. 

S&P 500 je krajem veljače kratko potonuo u područje korekcije, što znači da je bio i više od 10 posto u minusu od svog vrhunca. Sada je otprilike 8 posto ispod svoje rekordne razine, zahvaljujući povremenim uzletima, koji se dosad nisu pokazali održivima. Jedan od takvih uzleta bio je u srijedu, kada je ojačao jedan posto, nakon što je Fed najavio da će ove godine najvjerojatnije u dva navrata sniziti kamatne stope za po četvrtinu postotnog boda, ocijenivši da će uvođenje carina vjerojatno usporiti gospodarski rast i povećati inflaciju, ali da najveće svjetsko gospodarstvo neće ući u recesiju.

Prema analitičarima Barclaysa, malo je vjerojatno da će doći do stvarnog rasta cijena dionica sve dok se ne razjasni kakav će učinak imati carine, koje će stupiti na snagu 2. travnja, na gospodarski rast.

- Cijene dionice odskočile su s razine preprodanosti, ali strah od carina vjerojatno će ograničiti njihov daljnji rast prije 2. travnja. Budući da je Trump rok za carine 2. travnja nazvao ‘danom oslobođenja‘, teško je ignorirati negativne rizike, pogotovo ako se ostvari najgori mogući scenarij o uvođenju carina od 25 posto - naveo je u bilješci klijentima Emmanuel Cau iz Barclaysa.

Pad tehnološkog, poluvodičkog i transportnog sektora

Među dioničkim sektorima, tehnološki je imao jednu od najlošijih izvedbi, zabilježivši tjedni pad od 0,8 posto i to već peti tjedan zaredom, što je najdulje razdoblje njegova pada od 20. svibnja 2022. Tehnološki sektor tako je u ovome trenutku 14 posto ispod svoje najviše razine u 52 tjedna, a jedini sektor s lošijim rezultatima bio je onaj proizvoda i usluga koje potrošači smatraju neesencijalnim, koji je u pao za otprilike 20 posto od najviše razine u zadnjih godinu dana.

Znatno je na gubitku i transportni sektor - Dow Jones transportni indeks, koji obuhvaća 20 dionica zračnih prijevoznika, željezničkih kompanija, divova za dostavu paketa i drugih prijevozničkih tvrtki, s prošlotjednim padom sada je za više od 17 posto u minusu u odnosu na svoj rekord, dosegnut u studenome lani, jer ulagače brine potencijalno gospodarsko usporavanje. Uz mnoge tvrtke u indeksu uključene u dostavu proizvoda diljem zemlje, Dow transportni indeks nudi uvid u potrošačku potrošnju, ističe Matt Maley, glavni tržišni strateg u Miller Tabaku.

- To je još uvijek važan pokazatelj za snagu gospodarskog rasta jer je to pokazatelj snage potrošača, a njegov pad rezultat je mnogih slabih podataka koje smo vidjeli te podupire smanjenje očekivanja gospodarskog rasta - rekao je Maley.

Indeks Philadelphia SE Semiconductor, pak, više je od 22 posto u minusu u odnosu na svoj vrhunac dosegnut u srpnju lani. Poluvodiči su ključne komponente u širokom spektru proizvoda, pa se proizvođači čipova pomno prate radi uvida u gospodarstvo.

- Sve to poručuje isto: postoji potencijalna slabost ispod haube američkog gospodarstva - rekao je Matthew Miskin, investicijski strateg u John Hancock Investment Managementu.

U fokusu investitora stoga će idućega tjedna, uz carine, biti i brojna makroekonomska izvješća koja bi im trebala dati nešto bolji uvjet u situaciju u najvećem svjetskom gospodarstvu.

I na europskim burzama najvažniji indeksi uglavnom su se ponešto oporavili nakon znatne korekcije. Londonski Ftse ojačao je protekloga tjedna blagih 0,16 posto, na 8.646 bodova, pariški CAC za 0,17 posto, na 8.042 boda, dok je frankfurtski DAX oslabio 0,41 posto, na 22.891 bod.

30. ožujak 2025 06:54