
Dental Holding, jedna od vodećih dentalnih distributerskih platformi u srednjoj i istočnoj Europi sa sjedištem u Bukureštu, preuzela je zagrebačke tvrtke Sanitaria Dental i SCL Logistiku u vlasništvu poduzetnika Draženka Galića. Ovom akvizicijom Dental Holding, koji je u vlasništvu investicijskog fonda Abris Capital Partners, širi svoje poslovanje na ukupno pet tržišta i očekuje konsolidirani prihod veći od 110 milijuna eura u 2025. godini.
Tvrtka Sanitaria Dental osnovana je 1997. godine, a do danas je postala jedan je od vodećih distributera dentalne opreme i potrošnog materijala u Hrvatskoj. Surađuje s oko 3500 dentalnih ordinacija i 1500 dentalnih laboratorija, a u 2024. godini uprihodila je 4,7 milijuna eura te ostvarila 100 tisuća eura dobiti.
Druga akvizirana tvrtka, SCL Logistika, osnovana je 2013. godine u Zagrebu, a specijalizirana je za usluge logistike i narudžbe za dentalnu i medicinsku industriju. Tijekom 2024. godine ostvarila je prihode od 8,6 milijuna eura, no dobit je iznosila svega dvije tisuće eura. Više od pet milijuna eura tvrtka je ostvarila izvozom na tržišta Slovenije, Mađarske i Bosne i Hercegovine.
Istovremeno je Dental Holding, prema pisanju portala Seebiz.eu, preuzeo mađarsku tvrtku Sanitaria, distributera dentalnih implantata, opreme i potrošnog materijala, što je već šesta akvizicija Dental Holdinga u dentalnom sektoru.
Nakon preuzimanja, osnivači svih triju tvrtki nastavit će voditi poslovanje u Hrvatskoj i Mađarskoj. Očekuje se da će transakcije, koju su ispred Abris Capital Partnersa izvršili Mihai Zamfir i Matei Enache-Pommer, biti izvršene u drugom tromjesečju 2025. godine.
U ulozi ekskluzivnog financijskog savjetnika menadžmenta i vlasnika Sanitaria dentala i SCL Logistike bio je Grubišić & Krešić Corporate Finance. Pravni savjetnik kupca bila je odvjetnička kuća Madirazza & Partneri, dok su financijski i porezni savjetnici bili stručnjaci iz Forvis Mazarsa u Hrvatskoj.
Intenziviranje aktivnosti između Hrvatske i Rumunjske
Podsjetimo, ovo je preuzimanje još jedna u nizu poslovnih aktivnosti između Hrvatske i Rumunjske koje su se u posljednje vrijeme intenzivirale. Naime, kako smo izvijestili u Lideru krajem prošle godine, rumunjski TeraPlast preuzeo je trećeg najvećeg hrvatskog proizvođača fleksibilne ambalaže Optiplast.
S druge strane, ENNA Solar, članica ENNA grupe, nedavno je potpisala ugovor s austrijskom tvrtkom Kraftfeld Energy o preuzimanju projekta solarne elektrane u Rumunjskoj.
Također, hrvatski fondovi Provectus Capital Partners i Fil Rouge Capital nedavno su otvorili urede u Rumunjskoj, tržištu u koje žele ulagati. Isto tako, svojevrsni pionir hrvatskoga prodora na rumunjsko tržište InterCapital Asset Management (ICAM), koji je među prvima uvrstio ETF na Bukureštansku burzu, uvrstio je u ožujku i drugi ETF koji prati glavni indeks Ljubljanske burze.