Ukratko
StoryEditor

Preminuo ravnatelj KBC-a Rebro Ante Ćorušić

21. Listopad 2024.
Ante Čorušićfoto Dražen Lapić

Ante Ćorušić (66), ravnatelj Kliničkog bolničkog centra (KBC) Zagreb, preminuo je u bolnici nakon pada, potvrdilo je Ministarstvo zdravstva. Neslužbeni izvori Večernjeg lista navode da je do incidenta došlo na protupožarnim stepenicama, dok policija javlja da se provode izvidi na mjestu nesreće. Rođen 15. svibnja 1958. godine u Splitu, Ćorušić je po struci ginekolog, a obnašao je i funkciju predsjednika Hrvatskog društva za ginekologiju i opstetriciju.

Na poziciju ravnatelja KBC-a Zagreb imenovan je 28. siječnja 2016. godine, na prvoj sjednici tadašnje vlade pod vodstvom Tomislava Karamarka. Iako je u početku figurirao kao kandidat za ministra zdravstva, zbog protivljenja stranke Most Ćorušić je prihvatio čelnu poziciju u najvećoj bolnici u zemlji. Ćorušić se tijekom pandemije COVID-19 istaknuo svojim stajalištima vezanima za okupljanja i cijepljenje, poručivši u više navrata da se građani moraju držati epidemiološki propisanih mjera. ‘U Hrvatskoj se neće dogoditi Bergamo‘, jasan je bio 2021. godine ravnatelj Rebra.

Nakon jenjavanja pandemije ponovno su u fokus došla pitanja vezana za njegova profesionalna i etička stajališta. Jedan od najpoznatijih slučajeva u kojima je sudjelovao bio je slučaj Mirele Čavajde, koja je tražila pravo na prekid trudnoće zbog dijagnoze ozbiljne malformacije ploda. Ćorušić, kao član povjerenstva, iznio je mišljenje da postoji određena šansa za oporavak djeteta unatoč zaključcima da je tumor opasan za život. Ćorušićev rad obilježili su i medicinski incidenti. Hrvatski portali ranije su izvijestili da je 2003. godine, nakon operacije na pacijentici, ostavio gazu u trbušnoj šupljini.

Premda je tada tvrdio da su optužbe izmišljene, KBC Zagreb je isplatio odštetu pacijentici, objavio je Večernji. Također, 2014. godine operirao je ženu kojoj je, prema navodima, uklonjen zdravi jajnik umjesto onog zahvaćenog tumorom, što je potvrdio i sam Ćorušić u kasnijim izjavama. ‘Bio sam siguran da nisam učinio liječničku pogrešku, da nisam krivo liječio ženu‘, rekao je Ćorušić u Nedjeljom u 2. ‘Ultrazvuk zna pogriješiti stranu, ono što je ultrasonično lijevo je desno. I ja sam izvadio desni jajnik. I na histološkom nalazu nađene su te paratubalne ciste i uredno tkivo jajnika, to je točno. Zbog toga je i plaćena odšteta‘, dodao je tada ginekolog.

Uz medicinske kontroverzije, Ćorušić je imao i nekoliko incidenata s policijom, piše Večernji list. Godine 2009., nakon obiteljske svađe, policija ga je privela zbog prijetnji samoozljeđivanjem. Nacional je kasnije otkrio da je 2012. godine pucao iz pištolja u zagrebačkom naselju Šestine, zbog čega je bio i hospitaliziran. Ante Ćorušić, prema vlastitom priznanju u intervjuu za Slobodnu Dalmaciju iz 2020. godine, član je HDZ-a od 1989. godine, a u stranku se učlanio u Zaprešiću, gdje je tada živio. U svibnju 1991.

Ćorušić je privremeno prekinuo specijalizaciju kako bi se kao liječnik dragovoljac pridružio Glavnom stožeru saniteta, a potom postrojbama hrvatske policije i tadašnjeg Zbora narodne garde. Na ratištu je proveo 19 mjeseci i 13 dana. Njegov ratni put obuhvaćao je sudjelovanje u borbama u Vukovaru, Vinkovcima, Osijeku, Pakracu, Lipiku i Garešnici. Nakon međunarodnog priznanja Hrvatske, u rujnu 1992., demobiliziran je, te je potom položio specijalistički ispit iz ginekologije i opstetricije. Tijekom 1994. godine, kao dragovoljac, otišao je u Bosnu i Hercegovinu, gdje je djelovao u Novoj Biloj, Vitezu i Travniku, kako je ranije pisao tportal.

20. studeni 2024 07:01