
Među novostima koje je Europska komisija (EK) donijela ove godine za energetiku najviše su pažnje privukli planovi investicija kroz razne europske financijske instrumente, kao i najave ubrzanja i pojednostavljenja postupaka nabave i ishođenja raznih administrativnih odobrenja. No, pored toga donesene su i neke druge naizgled manje obećavajuće mjere ili su pak odgođene, a svejedno mogu imati utjecaja na nesmetana ekonomska kretanja.
Najveći dio opipljivih novosti za energetiku Europa je provukla kroz Sporazum o čistoj industriji i akcijski plan za pristupačnu energiju, a dosta se očekuje i od Europskog paketa za mreže koji se planira donijeti iduuće godine. Međutim, EK je u prvom ovogodišnjem Omnibus paketu u mnogome pojednostavnila niz obveza iz područja održivog izvještavanja tvrtki (CSRD) i održivog poslovanja (CSDDD) te Mehanizma za graničnu prilagodbu emisija ugljika (CBAM).
- Kod CSRD se povećava prag obveze izvještavanja na poduzetnike koji imaju više od 50 milijuna eura godišnjih prihoda i aktivu iznad 25 milijuna eura te na poduzetnike koji imaju više od 1000 zaposlenih, odgađa se implementacija direktive za dvije godine, odustalo se od donošenja sektorski specifičnih standarda izvještavanja i pojednostavit će se sustav izvještavanja na način da će se smanjiti količina podataka o kojima će se trebati izvještavati. Sva poduzeća koja su ispod pragova izvještavanja i nelistana poduzeća mogu dobrovoljno izvještavati. Kod CSDDD se primjena odgađa za jednu godinu. Također je uklonjena kazna u visini od 5% godišnjih prihoda ako poduzetnik ne implementira direktivu. Obveza due diligence-a poslovanja s obzirom na okolišne ciljeve i radna i ljudska prava najvažnijih poslovnih partnera sada se odnosi na razdoblje od pet godina, umjesto ranije na svaku godinu. Mali i srednji poduzetnici također neće morati izvještavati prema zahtjevima EU taksonomije, dok veliki poduzetnici s prometom ispod 450 milijuna eura mogu dobrovoljno izvještavati o njenooj primjeni EU taksonomije – naveo je Dražen Jakšić, ravnatelj Energetskog instituta Hrvoje Požar.
Povoljne promjene za mala i srednja poduzeća uvedene su i u CBAM mehanizam, uočio je Jakšić, jer će ta kategorija tvrtki biti izuzeta od CBAM-a ako uvoze manje od 50 tona roba ili proizvoda u godini, a koje je obvezno izvještavati o emisijama ugljičnog dioksida.
S druge strane, energetski stručnjak Zdeslav Matić, ne nada se nekim značajnijim koristima od ovih planova, već zagovara puno oštriji pristup sličniji onome kojem svjedočimo u Americi, a smatra i da je došlo vrijeme za promišljanje temelja Unije.
- EU Omnibus paketi donose pojednostavljenje i pojednostavljenje CSRD, EU Taksonomije, CSDDD i CBAM direktiva. Ako ponovno pročitamo prethodnu rečenicu možda možemo shvatiti u čemu je problem, u gušenju razvoja i poduzetništva pretjeranom regulacijom i normizacijom. Europski odgovor na argentinsko rezanje administracije ‘motornom pilom‘ ili američki DDGE, je tipično europski, donošenje ne novog propisa, već paketa novih propisa, EU Omnibus. Sumnjam da će bilo što biti od te priče. Europskoj Uniji treba duboka transformacija, ako ne i potpuno preslagivanje i sastavljanje nečeg novog na zdravijim temeljima – naveo je Matić.
Ravnatelj REGEA-e Julije Domac ipak je pohvalio napore komisije. Nova proširenja CBAM-a na nove industrijske sektore, primijetio je Domac, očekuju se i u drugom i trećem paketu europskog Omnibusa, a postojeće promjene uvedene su unatoč kritikama.
- Europska komisija predložila je smanjenje zahtjeva za zeleno izvještavanje kako bi poboljšala konkurentnost europskih tvrtki. Unatoč kritikama od strane ekoloških grupa, Komisija tvrdi da su ove promjene nužne za balansiranje ekoloških ciljeva s ekonomskim rastom, dok će se povećati ulaganja kroz program InvestEU – kazao je Domac.