U posljednjih nekoliko godina svjedoci smo velikih globalnih promjena: od koronakrize, ratova, energetske krize do inflacije. U kratkom razdoblju preoblikovana je naša svakodnevica, a samim time i smjer kretanja društva.
Europa se tako našla na vjetrometini mnogih političkih i ekonomskih prepreka. Visoke cijene energije, sporiji tempo inovacija i konkurentnosti u usporedbi s Amerikom i Kinom ozbiljan su izazov za europsku industriju. U vremenu u kojem se stvari mijenjaju brzinom munje Europa djeluje kao trom igrač koji stoji ukopan na parketu i čeka dodavanje lopte. Ti problemi nisu novi, a rezultati prekomjerne regulacije, birokracije i nedovoljnih investicija osjećaju se na svakom koraku. Postavlja se pitanje: hoće li Europa imati snage provesti potrebne promjene i okrenuti trendove u svoju korist?
Europska unija mora pronaći način za suočavanje s novonastalim okolnostima, a nama je svakako iznimno važno kako će se Hrvatska uklopiti u taj kontekst. Svijet u kojem živimo postaje sve polariziraniji, a u takvom okružju ključno je da se Europska unija učvrsti kao globalni lider. Budućnost Hrvatske uvelike ovisi o budućnosti Europe, ali isto tako moramo aktivno raditi na jačanju svoje pozicije unutar tog okvira. Iako su pokazatelji pozitivni i naš zaostatak za europskim prosjekom općenito se smanjuje, i dalje imamo velik potencijal za poboljšanje. Od poslovnih lidera očekuje se da prepoznaju sve te izazove i iskoriste ih kao prilike za rast i razvoj. Poslovni lideri okosnica su promjena u gospodarstvu i jedino fleksibilnim pristupom, otvorenošću i prepoznavanjem potencijala imamo priliku ostvariti pravi utjecaj.
Problematična usmjerenost na jednu industriju
Jedan od ključnih izazova s kojima se suočavamo u Hrvatskoj nedostatak je konkurentnosti i raznolikosti naše ekonomije. Naša velika ovisnost o turizmu, koji je postao primarna djelatnost, stvara rizik koji moramo adresirati. Turizam ne mora nužno biti uteg ekonomije; štoviše, on može i treba biti inicijator stvaranja novih i komplementarnih industrija.
Budući da smo mala država, važno je diverzificirati svoje ekonomske smjerove te usmjeriti energiju u pronalazak novih gospodarskih grana koje ćemo razvijati. To zahtijeva veća ulaganja u istraživanje i inovacije, kao i suradnju između javnog i privatnog sektora. Inovativne ideje mogu doći iz svih segmenata našega društva, što trebamo poticati. Moramo se potruditi stvoriti ekosustav koji će omogućiti njihov procvat. Kako bismo to postigli, trebamo aktivno raditi na promjeni mentalnoga sklopa društva kako bismo se napokon odmaknuli od postavki statusa quo u postavke stvaranja i inovacija.
Aktivni sudionik u formiranju europske ekonomije
Naš cilj treba biti osnaživanje pozicije unutar EU-a, ali ne tako da Hrvatska bude samo pasivan sudionik u europskoj ekonomiji, već aktivan igrač koji pridonosi zajedničkim ciljevima i bez kojega se ne može. Kako bismo došli do te pozicije, trebamo razvijati vještine potrebne za rad s novim tehnologijama. Samo ćemo si tako osigurati konkurentnost na globalnoj razini. Ulaganje u obrazovanje i stalno usavršavanje stoga će biti ključno za naš uspjeh.
Zaključno, pred nama su mnogostruki izazovi, ali oni su također prilika. Moramo iskoristiti trenutačnu situaciju kako bismo transformirali svoju ekonomiju i učinili je otpornijom, konkurentnijom i održivom. Snažna i ujedinjena Europa pruža nam okvir za djelovanje, no na nama je da iskoristimo te mogućnosti za jačanje Hrvatske kao aktivnog dijela europske zajednice. Budućnost ćemo graditi zajedno, s jasnom vizijom i zajedničkom strategijom koja će nas voditi prema prosperitetnom sutra.