U završnoj je fazi prijedlog Zakona o stečaju - zakon koji će omogućiti osobni bankrot. Cilj mu je, najavio je ministar pravosuđa Orsat Miljenić na okruglom stolu u Zagrebu, osloboditi prezadužene građane dužničkog ropstva. Ipak, građani će morati biti svjesni da i to ima svoju cijenu.
- Tko se odluči na osobni bankrot živjet će po strogim pravilima, morat će se odreći svakog luksuza i vratiti što veći dio duga. Građani trebaju biti svjesni što ovo znači i u što ulaze. To je zbilja krajnja mjera, razdoblje u kojem će građani biti zbrinuti, a nakon toga oslobođeni svih dugova i bez imovine - kazao je Miljenić.
Osobni bankrot mogu zatražiti svi koji najmanje tri mjeseca nisu u stanju podmiriti svoje dugove veće od 30 tisuća kuna, ali i oni što obavljaju samostalnu djelatnost, a nemaju više od 20 vjerovnika te im dugovi ne prelaze sto tisuća kuna. Kroz bankrot će ih voditi povjerenik imenovan od strane države.
Direktor Hrvatske udruge banaka Zoran Bohaček smatra da je riječ o dobrom prijedlogu, na kojem se dugo radilo, jer je vrlo teško naći mjeru koja bi zadovoljila obje strane. No, Vladi je prigovorio što nepodmirenim dugovanjima nije pristupila cjelovito već se problem rješava na nivou raznih ministarstva. Ustvrdio je i da je stečaj ‘neželjen ishod‘ te kako ne bi smio biti cilj da u njega ide puno ljudi.
- Ako imate novac na računu banka na njega uplaćuje kamate od 0,10 posto, dok istovremeno dužnici zateznu kamatu plaćaju 12 posto. Mnogima je zbog toga jedino rješenje suicid - upozorio je Antun Rupa iz Udruge blokirani. Dodao je i da prijedlog zakona za pokretanje stečaja predviđa troškove koje mnogi dužnici ne mogu platiti.