Više od 50 zemalja članica Svjetske trgovinske organizacije (WTO) potpisalo je sporazum o ukidanju uvoznih carina za 201 proizvod informatičke tehnologije, što je prvo značajnije ukidanje carina na globalnoj razini u proteklih 19 godina.
Proizvodi pokriveni tim sporazumom čine desetinu globalne trgovine. Za potrošače bi to trebalo značiti da će ubuduće manje plaćati za artikle kao što su se navigacijski sustavi GPS, računala i srodna roba, dok kompanije očekuju niže troškove za alatne strojeve. Sporazum su potpisale 53 zemlje a među potpisnicama su i Europska unija i Kina. Predviđa ukidanje carina na trgovinu vrijednu 1.300 milijardi dolara, što bi trebalo povećati svjetsko gospodarstvo za 190 milijardi dolara. Prvi je to značajniji sporazum koji je iznjedrila ovotjedna ministarska konferencija u kenijskoj prijestolnici Nairobiju i smatra se pobjedom za globalnu trgovinu i za tu svjetsku organizaciju poznatu po sporosti.
- Proširenje sporazuma o IT proizvodima velika je pobjeda za WTO, za proizvođače proizvoda u sektoru informacijske tehnologije i, što je najvažnije, za potrošače, kazao je američki ministar trgovine Michael Froman.
Froman je već ranije isticao da će više od 100 milijardi dolara američkog izvoza biti pokriveno ažuriranim sporazumom, a procjene te industrije pokazale su da bi uklanjanje carina moglo poduprijeti otvaranje dodatnih i do 60 tisuća radnih mjesta.
U srpnju je WTO finalizirao listu s 201 proizvodom. Carine na te proizvode bit će postupno ukinute, s tim da će to odmah bit učinjeno u slučaju 65 posto proizvoda, a za sve proizvode u roku od sedam godina. Među tim su proizvodima poluvodiči nove generacije i medicinski proizvodi, uključujući one za magnetsku rezonanciju, navode u WTO-u.
Nakon stupanja na snagu, bit će tako ažuriran sporazum o informacijskoj tehnologiji koji je na snazi 18 godina i dopunjena lista proizvoda koji su oslobođeni plaćanje carina i drugih nameta.