Aktualno
StoryEditor

Gornje Mekušje: Azbestni otpad na lokaciji gdje se planira uređenje poslovne zone

23. Siječanj 2018.

Dragi moj gradonačelniče, lažete, kazala je na današnjoj, osmoj sjednici Gradskog vijeća Karlovca vijećnica Živog zida Anita Bolarić, predočivši gradonačelniku Damiru Mandiću snimku razlomljenih azbestnih ‘salonit‘ ploča pomiješanih u ogromne količne građevinskog otpada nastalog rušenjem kompleksa vojarne bivše JNA u karlovačkom prigradskom naselju Gornjem Mekušju.

Mandić je, naime neposredno prije toga, na pitanje iste vijećnice što će biti s građevinskim otpadom na spomenutoj lokaciji u Gornjem Mekušju na kojoj Grad planira osnovati novu poslovnu zonu, i štoviše, za njeno se uređenje natjecati za bespovratna sredstva iz tzv. ‘Norveške omotnice‘ i Ministarstva gospodarstva, odgovorio da Grad uz pomoć nadležnih inspekcija radi na ishođenju uvjerenja da se građevinski otpad na toj lokaciji može „proglasiti, ako zadovoljava, građevinskim materijalom i da ga se može reuporabiti“.

>>>HSLS: U sustavu gospodarenja otpadom treba naći dugoročna i kvalitetna rješenja

Utvrdivši, dakle, da je interes Grada da se taj materijal ne zbrinjava kao otpad, već da ga se upotrijebi u „neke druge svrhe“, Mandić je kazao da je to i zbog toga što je projekt Grada za osnivanje Zone „na dobrom putu da prođe“, te da je interes da se sav taj materijal ukloni iz Zone kako bi se moglo prići i postupku javne nabave za njeno uređenje.

Mandić je ipak kazao i da je Grad nezadovoljan načinom i dinamikom radova rušenja objekata bivše vojarne i daljnjeg postupanja s nastalim građevinskim otpadom, te da je zbog toga i raskinuo ugovor o tom poslu s izvođačem radova, a riječ je o tvrtkama Tehnopetrol iz Gornje Trebinje kod Karlovca i ogulinskoj tvrtci Lidar kao podizvođaču zaduženom za zbrinjavanje drvne mase.

Predočivši snimku razlomljenih komada salonitnih ploča pomiješanih s građevinskim otpadom, vijećnica je upitala kako je moguće da posao rušenja takvih objekata koji su bili pokriveni salonit pločama koje sadrže azbest bude povjeren tvrtkama koji nema na popisu subjekta ovlaštenih za postupanje s azbestom i opasnim otpadom, te tko će sad snositi troškove uklanjanja ogromnih količina opasnog otpada, u koji se miješanjem s azbestnim otpadom pretvorio građevinski otpad koji bi gradonačelnik rado pretvorio u građevinsku sirovinu.

>>> Uz investicije od oko 670 milijuna kuna Karlovac bi do kraja 2023. trebao biti siguran od poplava

- Ako ja lažem, onda su lagali mene. Ja samo govorim, ukoliko ja vama ne govorim istinu, onda samo prenosim ono što su meni rekli, pa je onda moguće da meni nisu rekli istinu. Neću sad prema fotografijama donositi zaključke, ali stojim iza onoga što sam rekao. Mi smo prije Nove godine raskinuli ugovor s izvođačem koji je dobio po javnoj nabavi posao uklanjanja s onog prostora. Informacije koja sam ja imao bile su da je sve zbrinuto sukladno zakonima i propisima. Zadnje što je učinjeno je upravo ovo o čemu govorite, da se s inspekcijama provjeri taj materijal i da ga se, ako je moguće, proglasi građevinskim materijalom. Ja nisam stručnjak da kažem može li se to ili ne, a kad provjerim jesu li mene lagali, javit ću vam, kazao je gradonačelnik Mandić.

07. prosinac 2024 17:16