Karlovac bi do kraja 2023. godine trebao biti proglašen gradom sigurnim od poplava, rekao je glavni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković nakon što je danas s karlovačkim gradonačelnikom Damirom Mandićem u Karlovcu potpisao sporazum kojim Hrvatske vode sufinanciraju s 20-ak milijuna izgradnju sustava odvodnje oborinskih i otpadnih voda u okviru Aglomeracije Karlovac-Duga Resa. Karlovac II, kako je naziv dijela projekta Aglomeracije za koji je danas potpisan sporazum, obuhvaća zahvate na izgradnji novih 60 kilometara suastava odvodnje oborinskih i otpadnih voda, te rekonstrukciju 50 km vodoopsrbne mreže za devet karlovačkih gradskih i prigradskih naselja s više od devet tisuća stanovnika.
"Prihvatljivi troškovi"
Projekt Aglomeracija Karlovac-Duga Resa, kazao je gradonačelnik Mandić, oslanja se financijski na pokrivanje s 240 milijuna kuna iz EU fondova, ali dodatni zahvati na infrastrukturi vezani uz te zahvate nisu „prihvatljivi troškovi“ u konstrukciji financiranja čitavog projekta Aglomeracije, pa tako Grad za sve što je izvan opsega prihvatljivog financiranja iz tuđih izvora, mora sâm osigurati dodatnih 80 milijuna kuna.
[caption id="attachment_316620" align="alignleft" width="280"] Zoran Đuroković[/caption]
>>>FOTO: Grad Karlovac kompleks bivše vojarne u Gornjem Mekušju pretvara u poslovnu zonu
Grad za tu namjenu može u proračunskim projekcijama za 2018. i 2019. godinu osigurati 30 milijuna kuna, a u namicanju preostalih 50-ak milijuna kuna važan su korak učinile Hrvatske vode današnjim pristankom sufinanciranja na osnovi odvodnje oborinskih i bujičnih voda.
Ne krijući fascinaciju izazovom upravljanja vodama i neophodnošću izgradnje sustava obrane od poplava na području Karlovca i njegove okolice s četirima rijekama, Đuroković je najavio sustavno rješavanje pitanja izgradnje sustava obrane od poplava Karlovca, u izgradnju kojeg se planira uložiti oko 670 milijuna kuna, u čemu bi udio financijske potpore iz EU fondova iznosio, ostvare li se planovi, i do 570 milijuna kuna.
Otvaranje natječaja do kraja siječnja
To je strateški projekt Vlade RH, zadatak Hrvatskih voda je da ga zajedno s Gradom i gradskim tvrtkama što bolje pripremimo, a sada već znamo, kaže Đuroković, da nedostaje oko 50 km nasipa. U tom smislu do kraja siječnja očekuje se otvaranje natječaja za odabir izvođača radova na izgradnji 3 faze nasipa od željezničkog mosta u Karlovcu do Brodaraca, što je prvi konkretan rezultat u okviru ukupnog projekta gradnje sustava obrane Karlovca od poplava.
>>>Karlovačka županija prodaje udjele u ‘mrtvom kapitalu’
Dobra suradnja sa stručnim službama Grada Karlovca, dodao je Đuroković, rezultirala je ishođenjem lokacijskih dozvola za izgradnju nasipa za zaštitu naselja Logorišta i Male Švarče, za koje se kreće u izradu glavnih i izvedbenih projekata, a on se nada i kooperativnosti mještana u predstojećem postupku rješavanja imovinsko-pravnih odnosa radi izgradnje zaštitnog nasipa od Mrežnice i Korane koje na tome mjestu zajednički nanose ogromne štete. Blizu ishođenja lokacijske dozvole je i projekt izgradnje kanala za povezivanje Korane i Kupe. U planu je, potvrdio je Đuroković, napokon i konačno uređenje skretanja vodnog vala iz korita Kupe u Brodarcima u 22 km dugačak kanal Kupa-Kupa, čiji je kapacitet do sad bio iskorišten, kaže struka, do najviše 30-ak posto, i sve bi to, Đuroković, doista do kraja 2023. Godine moglo Karlovac osloboditi od pošasti poplava.