Biznis i politika
StoryEditor

Američka veleposlanica: Radimo na tome da SAD ukine dvostruko oporezivanje do sljedeće godine

04. Rujan 2024.
Nathalie Rayes

– Moj je cilj da američki Kongres ratificira sporazum o dvostrukom oporezivanju s Hrvatskom do sljedeće godine – izjavila je danas Nathalie Rayes, američka veleposlanica u Hrvatskoj, osvrnuvši se na sporno pitanje dvostrukog oporezivanja hrvatskih tvrtki koje posluju na američkom tlu, za koje se već gotovo dvije godine čeka ratifikacija američkog Kongresa kako bi stupilo na snagu.

Inače, Hrvatska je s SAD-om još krajem 2022. godine potpisala Konvenciju o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja i sprječavanju porezne utaje u odnosu na poreze na dohodak, koja bi poduzetnicima iz obje države trebala omogućiti lakše i isplativije međusobno poslovanje te potaknuti nove investicije. Međutim, kako smo već ranije pisali u Lideru, Konvenciju mora ratificirati prvo američki Kongres, a zatim Vlada RH i Hrvatski sabor moraju usvojiti i donijeti Zakon o potvrđivanju Konvencije.

Ratifikacija može potrajati i do deset godina, napomenula je Rayes, no njezin je prioritet ukidanje dvostrukog oporezivanja te je istaknula da o tome razgovara s predstavnicima poslovne zajednice u SAD-u, ali i s američkim senatorima.

– Volja za ratifikacijom s američke strane postoji, samo joj treba dati prioritet. Znam da gajim velike nade, ali moramo marljivo raditi i dati sve od sebe da to ostvarimo. Dvostruko oporezivanje šteti malim tvrtkama, dok velike tvrtke imaju podružnice s drugim zemljama, što je u redu. No pogođene su male tvrtke i to nije prihvatljivo te je moj prioritet da ukinemo dvostruko oporezivanje – dodala je veleposlanica, zaključivši da ‘nitko ne želi biti dvostruko oporezovan‘.

Značajan trgovinski partner

Što se tiče robne razmjene između Hrvatske i SAD-a, hrvatski izvoz u SAD udvostručio se tijekom proteklog desetljeća, dosegnuvši nevjerojatnih 900 milijuna dolara u 2023. godini, dok se američki izvoz u Hrvatsku u istom razdoblju utrostručio na milijardu dolara, iznijela je Rayes. Također, samo u proteklom desetljeću hrvatske tvrtke najavile su devet greenfield projekata u SAD-u vrijednih gotovo 50 milijuna dolara.

Mnogo je prilika i za ulaganje američkih tvrtki u Hrvatsku, pogotovo u energetskoj i farmaceutskoj industriji, pa se Rayes nada da će uskoro moći neke od njih i službeno najaviti. Isto tako, budući da Hrvatsku godišnje posjeti 700 tisuća američkih turista, voljela bi vidjeti izravne letove iz Hrvatske za SAD tijekom cijele godine, ne samo iz Dubrovnika i Splita tijekom ljetne sezone, već i iz Zagreba, kako bi broj turista bio još veći.

Uklanjanjem posljednje prepreke – dvostrukog oporezivanja – suradnja između dvije zemlje mogla bi biti još snažnija, stoga je veleposlanica za studeni najavila i posjet trgovačkog izaslanstva iz Los Angelesa Hrvatskoj, odnosno tamošnje gospodarske komore i predstavnika losanđeleske luke, najveće u Sjevernoj Americi, kako bi podijelili svoje najbolje prakse u obnovljivim izvorima energije s Hrvatskom.

SAD je u top deset najznačajnijih hrvatskih izvoznih tržišta i jedanaesti najznačajniji trgovinski partner Hrvatske sveukupno, napomenuo je Luka Burilović, predsjednik Hrvatske gospodarske komore.

– Ukidanje viza za SAD za nositelje hrvatskih putovnica bio je veliki korak u jačanju bilateralnih odnosa, međutim, još čekamo ukidanje dvostrukog oporezivanja. Ugovor je potpisan prije gotovo dvije godine, a stupanjem na snagu očekujemo smanjenje troškova poslovanja i administracije te privlačenje više direktnih ulaganja, posebice u IT sektor – poručio je Burilović.

image

Luka Burilović

Prilike za IT i turizam

Naime, za hrvatske IT tvrtke SAD je najveće strano tržište pa se očekuje da bi upravo ovaj sektor najviše profitirao ukidanjem dvostrukog oporezivanja, a slijede farmaceutska, obrambena i prehrambena industrija. Nakon osvajanja europskog, pohod na američko tržište upravo kreće i hrvatska IT tvrtka InSky Solutions, čiji suosnivač i direktor Trpimir Kvesić napominje da bi ukidanje dvostrukog oporezivanja ubrzalo taj proces.

– Ovo tržište, kao i poslovna kultura podosta se razlikuju od europskog, odluke se donose brže i visoki je stupanj orijentiranosti na rezultate. Postoji snažan fokus na inovacije, brzi rast i širenje. S druge strane, američko je tržište vrlo konkurentno, s brojnim domaćim i međunarodnim igračima. Brže se usvajaju novi trendovi i tehnologije, što znači i da otvara mnoga vrata kompanijama poput naše, koje su inovativne i mogu brzo reagirati na promjene te imaju inovativni proizvod – objasnio je Kvesić.

image

Trpimir Kvesić

Za ulazak hrvatskih tvrtki na američko tržište Don Markušić, predsjednik Udruženja američko-hrvatskih profesionalaca (ACAP), savjetovao je da je uvijek dobro imati domaćeg partnera tamo te jako dobro istražiti tržište, u čemu ACAP može pomoći u vidu kontakata s američkim tvrtkama.

A Hrvatska je kao jedna mala europska zemlja zanimljiva za investicije SAD-a jer nas ‘vide kao odskočnu dasku za ulazak na europsko tržište te nam se dive što smo u tako kratkom vremenskom roku ušli u EU, NATO, eurozonu i Schengenski prostor‘, dodao je Markušić.

Od konkretnih američkih investicija u Hrvatsku Markušić je otkrio da će se uskoro ulagati projekt medicinskog turizma na Kvarneru, ali u Udruženju razgovaraju i o Slavoniji. No, osim stranih investicija u Hrvatskoj, Markušić je naglasio važnost investicija hrvatskih tvrtki u SAD-u.

image

Don Markušić

21. studeni 2024 09:54