Završena je privatizacija Hotela Plat kod Dubrovnika, novi vlasnik 92,49 posto dionica je Karisma Hotels Adriatic (KHA) četiri d.o.o., a na idućoj sjednici Vlade trebala bi biti donesena odluka o natječaju za obvezujuće ponude za Kupare, istaknuto je u četvrtak na konferenciji za novinare u Ministarstvu turizma.
KHA četiri je tvrtka iza koje stoje koncern Agrokor, meksički hotelski lanac Karisma te jedan od najvećih svjetskih touroperatora TUI. Predstojnik Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom (DUUDI) Mladen Pejnović je kazao kako su Hoteli Plat bili prodavani za 99,9 milijuna kuna, a postigli su cijenu od 118 milijuna kuna, što je 18 posto veća cijena od početne.
Ministar turizma Darko Lorencin je najavio kako bi na sljedećoj sjednici Vlade trebala biti donesena odluka o raspisivanju natječaja za obvezujuće ponude za kupnju bivšeg hotelsko-vojnog objekta Kupari.
Rezimirajući aktualno stanje predstečajnih nagodbi u turističkim tvrtkama, Lorencin je kazao da je od 11 tvrtki koje nisu od posebnog državnog interesa, za tri tvrtke predstečajna obustavljena i otvoren je stečajni postupak - ZRC Lipik, HOC Bjelolasica i Bizovačke toplice, koje su u stečaju prodane tvrtki Jake Andabaka. Za ostalih osam tvrtki je prihvaćen plan restrukturiranja, pri čemu je za njih šest nađen strateški partner - Hoteli Korčula, Vranjica Belvedere, Podgora, Orebić, Živogošće, Medena. Prihvaćeni planovi restrukturiranja za te tvrtke omogućuju namirenje vjerovnika u ukupnom iznosu od 351 milijun kuna, uključujući razlučne vjerovnike te kapitalna ulaganja u planiranom iznosu od 596 milijuna kuna, što je ukupno 947 milijuna kuna u predviđenom razdoblju restrukturiranja, naveo je Lorencin.
U predstečajnoj su nagodbi i dvije tvrtke od posebnog interesa za državu - Club Adriatic i Sunčani Hvar. Za Club Adriatic je restrukturiranje provedeno kroz postupak predstečajne nagodbe uvođenjem strateškog partnera Prosperus invest d.o.o., a prošlotjednim odlukama Vlade omogućen je dovršetak postupka predstečajne nagodbe te reguliran formalno-pravni status nekretnina kojima to društvo upravlja. Za Sunčani Hvar, koji je u manjinskom državnom vlasništvu, prihvaćen je plan restrukturiranja pred nagodbenim vijećem, održana skupština, a očekuje se i zakazivanje ročišta za sklapanje nagodbe pred nadležnim trgovačkim sudom.
- Ovim što je napravljeno u ovoj ali i prethodnoj godini približili smo se tome da je država na izlasku iz vlasničkih struktura turističkog portfelja, kazao je Pejnović.
Dodao je kako će se i dalje ići s prodajama - Maestral u Dubrovniku, Imperijal na Rabu i Jadran Crikvenica. No, kako kaže, pred nama su novi problemi u turizmu i to oni koji ne dolaze iz privatizacije. Riječ je o tri problema - Modra špilja u Komiži, Vis i Starigrad na Hvaru, tvrtke koja su posrnule u poslovanju. Bilo bi šteta rasprodavati ih i učinit će se sve da se pokuša za te tvrtke naći strateški partner, kazao je Pejnović.