Treba li u Hrvatskoj provesti lustraciju iako je prošlo već 25 godina od promjene društvenog sustava? Ovom temom, oko koje se u javnosti lome koplja i koja se svako malo aktualizira, bavimo se u ovotjednoj rundi Fight cluba.
Povođenje lustracije podržava Bruna Esih, predsjednica udruge Hrvatski križni put koja radi na sastavljanju Zakona u lustraciji. Ona tvrdi kako je lustracija bitna za kraj sukobljavanja o prošlosti, što je omiljena tema naših političara već desetljećima. Mi bi dodali da to ne treba čuditi nikoga budući da o trenutnim i realnim problemima nemaju puno toga za reći, a još manje za učiniti. Esih objašnjava kako se ne radi o nikakvom ‘bauku‘ iako se u javnosti pletu razne priče što se pod lustracijom uopće podrazumijeva i dodaje kako nitko tko je svjesno radio protiv općih ljudskih prava i sloboda ne smije zauzimati pozicije u jednoj istinski demokratskoj državi, što bi i Hrvatska trebala biti.
Politolog i nezavisni politički konzultant Davor Gjenero drži kako je besmisleno raspravljati o lustraciji na razini personalnih odnosa nakon što je prošlo toliko vremena od tranzicije društva. Poručuje da velika većina ljudi koji su vršili represivne mjere i donosili odluke o kršenju ljudskih prava u prošlom režimu više ni na koji način ne sudjeluju u javnom životu, ako su uopće i živi. Ipak, podržava koncept lustracije u smislu otvaranja arhiva i slobode pristupa informacijama. Svoja razmišljanja i glasove o ovoj temi možete dati na OVDJE.