[gallery columns="5" ids="226798,226799,226800,226801,226802,226803,226804,226805,226806,226807,226808,226809,226810"]
Hrvatske županije ne žele biti samo broj i statistika, već pouzdan partner i poveznica između građana, države i EU, a sve to u cilju boljeg života hrvatskih građana. Tu ulogu imamo i danas, ali situacija će biti će još bolja kad riješimo bauk zvan decentralizacija - poručio je Tomislav Tolušić, predsjednik Hrvatske zajednice županije (HZŽ) i virovitičko-podravski župan na otvaranju foruma „Građani u fokusu – decentralizacija i lokalne razvojne politike“ koji organiziraju HZŽ i poslovni tjednik Lider.
- Decentralizacija je skup sport za državu, ali jeftin za građane. Glavni likovi u priči o decentralizaciji su pojedinci, ne političari, mediji i lokalne vlasti. Pojedinci moraju biti u fokusu, a danas oni u manjim sredinama gube sve što ih veže za njih - naglasio je Tolušić, uz napomenu da se decentralizacijom želi spriječiti pretjerana koncentracija stanovništva i gospodarstva u nekoliko središta, pri čemu ostatak zemlje zaostaje i ne razvija se. Dotaknuo se i famozne priče o broju općina i gradova u Hrvatskoj, ističući kako se o tome treba pričati na kraju refrome, a ne polaziti od toga.
- Kada govorimo o teritorijalnoj reformi stalno pričamo kako treba spajati, ali takva reforma ne dovodi do ničega jer rezultat spajanja pet siromašnih nije nula, već minus jedan. Bez promjena u financijskim izvorima lokalnih jedinica ne dolazi do nikakvih promjena u mogućnostima financiranja i obavljanja šireg kruga javnih poslova. Bez fiskalne podloge je apsurdno pričati o reformama, u tom smislu teritorijalna reforma nije decentralizacijska mjera - kazao je Tolušić, pojasnivši kako bi županije bile puno efikasnije kad bi imale više ovlasti.
- Građani moraju biti u fokusu, pitanje je imamo li snage i hrabrosti da to provedemo - zaključio je.
Čarobne riječi koje odzvanjaju u Hrvatskoj i u Europi su decentralizacija, fiskalna i funkcionalna, te supsidijarnost. U žiži je reforma lokalne samouprave i traže se najbolja i najuspješnija rješenja koja će dovesti do toga da se na temelju načela supsidijarnosti poslovi lokalne zajednice obavljaju u onom političkom okviru koji će najbolje odgovarati građanima na određenom području – kazao je Vladimir Šeks, posebni savjetnik predsjednice RH za ustavno-pravna pitanja, dodavši da struka mora određivati politici kako će se provoditi reforme.
Za trajanja foruma otvorit će se važne teme poput mogućnosti i oblika lokalne i područne samouprave koje pružaju europski primjeri, zatim prikaz dobrih i loših strana centraliziranih i decentraliziranih modela, otvorene mogućnosti za različite modele reforme, važnost političkog i stručnog konsenzusa u stvaranju osnova za reformu i ono najvažnije, dobrobiti koje građani moraju imati od reforme.
Uz eminentne predavače iz Danske, Irske, Poljske i Njemačke koji će podijeliti svoja iskustva u provođenju reformi na regionalnoj razini upravljanja koje su uspješno zaživjele u tim zemljama, na forumu sudjeluju i domaći priznati stručnjaci koji se bave reformama u lokalnoj i područnoj samoupravi.