Što i kako

Tko može dobiti 400 eura za plaćanje ugostiteljskih usluga

Poslodavci mogu svojim radnicima neoporezivo isplatiti dodatni primitak namijenjen za plaćanje ugostiteljskih i turističkih usluga

Osim neoporezive prigodne nagrade koja iznosi do 700 eura na godinu, poslodavci mogu svojim radnicima neoporezivo isplatiti dodatni primitak do 400 eura na godinu namijenjen za plaćanje ugostiteljskih i turističkih usluga. Istu mogućnost mogu za sebe iskoristiti obrtnici, slobodna zanimanja i poljoprivrednici koji su po osnovi obavljanja samostalne djelatnosti prijavljeni u sustav mirovinskog i zdravstvenog osiguranja. Taj dodatni primitak je namjenski i uplaćuje se na bankovni račun Hrvatske turističke kartice, nije dopušteno isplatiti ga u gotovom novcu.

Hrvatska turistička kartica osmišljena je u Ministarstvu turizma RH, uvedena je još 2019. Odlukom o uvođenju mjere za poticanje potrošnje u ugostiteljstvu i turizmu u Republici Hrvatskoj (NN br. 125/19 i 68/20) radi stimuliranja potrošnje hrvatskih građana na području Hrvatske. Takav sličan model poticanja tuzemne turističke potražnje i orijentacija prema domaćem stanovništvu kako bi što više provodilo godišnji odmor u svojoj zemlji preuzet je od Mađarske. Usporedba nije sasvim moguća zato što je u Mađarskoj plaćanje novčanog iznosa na karticu primitak koji zamjenjuje regres za godišnji odmor, a Hrvatska ima oba neoporeziva primitka.

Kako se i za što njome koristi

Hrvatsku turističku karticu izdaje banka koja je s Ministarstvom turizma sklopila sporazum o izdavanju, a to su zasad dvije banke: Hrvatska poštanska banka –​ HPB i Podravska banka – Poba. Kartica se izdaje na rok od četiri godine, na ime korisnika, nije prenosiva i njome se može koristiti isključivo korisnik. Transakcije koje se obavljaju karticom autoriziraju se PIN-om. Iznos uplaćen u jednoj godini ne mora se potrošiti u toj godini. Kartica vrijedi četiri godine i uplaćeni iznosi mogu se dopunjavati.

Korisnik Hrvatske turističke kartice može karticom plaćati usluge pravnih i fizičkih osoba koje ispunjavaju uvjete i registrirane su za pružanje usluga u skladu s propisima kojima se uređuje ugostiteljska i turistička djelatnost. Njome se mogu plaćati usluge smještaja, pripreme i usluživanja hrane i pića, najam i zakup plovnih prijevoznih sredstava te usluge putničkih agencija i organizatora putovanja, tijekom cijele godine, ali isključivo usluge na području Hrvatske. Ne može se upotrijebiti za plaćanje takvih usluga u inozemstvu, za kupnju trgovačke robe ili za podizanje gotovog novca.

Plaćanje Hrvatskom turističkom karticom moguće je samo ako pružatelj ugostiteljske, smještajne ili turističke usluge prihvaća kartično plaćanje i na prodajnom mjestu ima elektronički uređaj namijenjen platnim transakcijama. To nije kreditna nego debitna kartica, što znači da se naknada za obavljenu kupnju odmah naplaćuje s bankovnog računa otvorenog za korisnika kartice.

Ograničeni i namjenski dodatak

Naknada za podmirivanje ugostiteljskih i turističkih usluga namijenjenih odmoru radnika je neoporezivi primitak do 400 eura po poreznom obvezniku na godinu. Ta neoporeziva naknada nije alternativa neoporezivoj prigodnoj nagradi do 700 eura na godinu kojom se u pravilu koristi za isplatu regresa za godišnji odmor. To su dva zasebna neoporeziva primitka i mogu se kumulirati. Razlika među njima je u načinu ostvarivanja primitka i načinu korištenja. Prigodna nagrada isplaćuje se izravno stjecatelju i stjecatelj može primljeni iznos upotrijebiti za bilo koju namjenu osobne potrošnje, a naknada za podmirivanje ugostiteljskih i turističkih usluga namjenski je primitak, uplaćuje se na debitnu karticu i taj novac stjecatelj može upotrijebiti isključivo i samo za plaćanje ugostiteljskih i turističkih usluga konzumiranih u Hrvatskoj.

Neoporezivi primitak namijenjen za podmirivanje ugostiteljskih i turističkih usluga povezanih s odmorom radnika u iznosu do 400 eura na godinu ograničen je po poreznom obvezniku na godišnjoj razini, neovisno o tome od koliko isplatitelja ostvari taj primitak. Iskazuje se u obrascu JOPPD na dan doznake sredstava banci koja je izdala karticu ili sljedeći radni dan, pri čemu se na stranici B u polju pod 15.1. upisuje šifra 69, a za način plaćanja pod 16.1. navodi se šifra 3.

Može i više, ali oporezivo

Na stranicama ePorezne dostupni su podaci o primicima koje je porezni obveznik po toj osnovi primio u tekućoj poreznoj godini, pa svaki poslodavac može obaviti uvid u možebitne primitke koje je radniku u istoj poreznoj godini omogućio drugi poslodavac. Nije dopušteno u jednoj poreznoj godini neoporezivo isplatiti tu naknadu za dvije ili više godina, ni za razdoblje unatrag ili unaprijed.

Poslodavac može radniku na račun Hrvatske turističke kartice uplatiti i veći iznos, ali tada se razlika koja u poreznoj godini prelazi 400 eura smatra plaćom u poreznom smislu. Uplaćena svota koja prelazi godišnji neoporezivi iznos je neto plaća koju za svrhe obračuna javnih davanja treba preračunati u bruto svotu. Ako obrtnik, slobodno zanimanje ili poljoprivrednik sebi uplati veći iznos, razliku iznad 400 eura na godinu ne može knjižiti u porezno dopustive rashode poslovanja. 

Lider digital
čitajte lider u digitalnom izdanju