Apple je optužio Meta Platforms da zahtjevi za pristup njegovom operativnom sustavu ugrožavaju privatnost korisnika. Sukob je potaknut sve intenzivnijim nastojanjima Europske unije da prisili Apple na otvaranje svojih tehnologija konkurentskim tvrtkama, piše Fortune.
Izvršna komisija EU, koja broji 27 zemalja članica, trenutno radi na smjernicama za ‘interoperabilnost‘ Appleovih proizvoda prema novom zakoniku o digitalnom tržišnom natjecanju. Smjernice imaju za cilj omogućiti da uređaji poput pametnih satova ili značajke poput bežičnog prijenosa datoteka rade jednako glatko s iPhone uređajima kao što to čine Apple Watch i AirDrop.
Zakon, poznat pod nazivom Akt o digitalnim tržištima (DMA), nastoji promovirati pravednu konkurenciju na digitalnim tržištima i spriječiti velike tehnološke kompanije, tzv. ‘vratare‘ ili ‘gatekeepers‘, u dominaciji tržištima. Zbog toga je Komisija objavila prijedloge koji definiraju kako bi Apple trebao prilagoditi svoj iOS operativni sustav za rad s drugim tehnologijama.
Zabrinuti Apple
Apple je izrazio zabrinutost da bi neka poduzeća, čije prakse obrade podataka ne zadovoljavaju visoke standarde zaštite podataka koje EU i Apple podržavaju, mogla iskoristiti odredbe DMA-a za dobivanje osjetljivih korisničkih podataka. Tu je Apple posebno istaknuo Zuckenbergovu Metu navodeći da je ta kompanija podnijela najmanje 15 zahtjeva za ‘dalekosežan pristup‘ Appleovoj tehnološkoj infrastrukturi, što bi, prema Appleovom mišljenju, smanjilo razinu zaštite privatnosti za korisnike.
– Ako bi ti zahtjevi bili odobreni, Facebook, Instagram i WhatsApp mogli bi omogućiti Meti pristup svim porukama i e-mailovima na korisničkom uređaju, vidjeti svaki telefonski poziv, pratiti sve aplikacije koje korisnik koristi, skenirati fotografije, pregledavati datoteke i događaje u kalendaru te bilježiti sve lozinke - upozorio je Apple u svom izvješću.
Na Appleovo izvješće Meta je reagirala prilično oštro, te je glasnogovornik Mete Andy Stone na platformi X napisao kako ‘Apple zapravo ne vjeruje u interoperabilnost‘.
– Svaki put kad je Apple prozvan zbog antikonkurentskog ponašanja, brane se argumentima o privatnosti koji nemaju temelja u stvarnosti – dodao je Stone.
Prema prijedlozima Europske komisije, Apple bi trebao osigurati proces temeljen na postojećem sustavu zahtjeva za pristup, u kojem programeri traže odobrenje za korištenje određenih značajki i funkcionalnosti. Komisija također predlaže uvođenje ‘namjenskog kontakta‘ za rješavanje zahtjeva, uz redovite povratne informacije i ažuriranja. U slučaju tehničkih sporova, predlaže se uspostava ‘pravednog i nepristranog postupka posredovanja‘.
Javna rasprava o prijedlozima otvorena je do 9. siječnja, a komisija poziva sve zainteresirane strane, uključujući tvrtke koje su već podnijele zahtjeve za interoperabilnost ili to planiraju učiniti, da dostave svoje komentare.