Tvrtke i tržišta
StoryEditor

Dobit Ericssona Nikola Tesla u 2024. godini 15,6 milijuna eura

19. Veljača 2025.
Gordana Kovačevićfoto Hrvoje Mihajlic
Ukupni prihodi od prodaje su 249,5 milijuna eura, što je 18 posto manje u odnosu na godinu ranije, prvenstveno kao rezultat manjih prihoda na domaćem tržištu zbog neproduljenja ugovora u području upravljanih usluga s HT-om

Neto dobit Ericssona Nikole Tesle (ENT) u 2024. godini iznosila je 15,6 milijuna eura, što je 29,7 posto manje nego 2023. godine, rečeno je u srijedu na predstavljanju poslovnih rezultata kompanije te istaknuto da je kompanija u prošloj godini, koja je bila izuzetno diznamična i izazovna, poslovala stabilno.

Konsolidirani prihodi od 257,3 milijuna eura manji su za 17,5 posto u odnosu na 2023. Istodobno, za 18,3 posto smanjeni su i konsolidirani rashodi te su iznosili 234 milijuna eura.

Ukupni prihodi od prodaje iznose 249,5 milijuna eura, što je smanjenje od 18 posto u odnosu na prethodnu godinu, prvenstveno kao rezultat manjih prihoda na domaćem tržištu zbog neproduljenja ugovora u području upravljanih usluga s Hrvatskim Telekomom, kažu u ENT-u. Izuzmi li se prihodi od upravljanih usluga s Hrvatskim Telekomom, bili bi veći za 11,3 posto nego 2023. godine.

Prihodi od prodaje u operatorskom segmentu na izvoznim tržištima i segmentu Digitalno društvo su porasli te su zajedno sa stabilnim poslovanjem na Ericssonovom tržištu djelomično neutralizirali pad prihoda od prodaje u operatorskom segmentu na domaćem tržištu.

Na domaćem tržištu prihodi od prodaje iznosili su 66,4 milijuna eura, što je pad od 49,1 posto u odnosu na prethodnu godinu. Smanjeni prihodi, kako se navodi, od prodaje rezultat su neproduljenja ugovora u području upravljanih usluga s Hrvatskim Telekomom te manjih kapitalnih ulaganja naših kupaca u mobilnu telekom infrastrukturu.

Na izvoznim tržištima (bez usluga za Ericsson) prihodi od prodaje iznose 42,4 milijuna eura, što je porast od 31,6 posto u odnosu na prethodnu godinu, a na Ericssonovom tržištu prihodi od prodaje su niži za 0,7 posto te iznose 140,7 milijuna eura.

Bruto dobit u 2024. iznosi 28,4 milijuna eura što je smanjenje od 10,7 posto u odnosu na prethodnu godinu, ponajprije zbog manjih prihoda od prodaje. Bruto marža je porasla s 10,5 posto u 2023., na 11,4 posto u 2024 godini.

Operativna dobit bila je 22,1 milijun eura, što je pad od 10,6 posto u odnosu na prethodnu godinu, kao posljedica manjih prihoda od prodaje i bruto dobiti.

Kovačević: 2024. bila izuzetno dinamična i izazovna

Predsjednica ENT-a Gordana Kovačević kazala je da je 2024. bila izuzetno dinamična i izazovna godina u kojoj je kompanija poslovala stabilno te kupcima i partnerima pružila najbolja tehnološka rješenja i usluge u svim segmentima poslovanja. Realizirali su, kako je navela, više zahtjevnih projekata te potpisali nekoliko strateški važnih ugovora.

- Ono što smo planirali, što smo željeli i ono što smo mogli, realizirali smo - istaknula je, napominjući kako su želje uvijek veće od realizacije, ali ne zbog njih nego zbog odgađanja nekih projekata koje su radili od strane njihovih kupaca. Vjeruje da će narudžbe u ovoj godini pokazati da su na dobrom putu te da su rezultati poslovanja u prošloj godini dobra baza za nastavak njihovog putovanja u 2025. i godinama koje su pred njima.

U ovoj godini, kako je rekla, intenzivno će raditi na implementaciji strategije i realizaciji strateških odrednica za iduće razdoblje, a cilj im je zadržati vodeću poziciju u operatorskom segmentu, R&D-u i servisima pružanjem usluga visoke kvalitete u skladu s ugovornim obvezama i očekivanjima kupaca.

Unatoč snažnoj poziciji koju imaju na domaćem i izvoznim tržištima, u 2025. vide naznake nastavka smanjenja ulaganja operatora u modernizaciju mreža zbog njihove usmjerenosti na monetizaciju 5G-a. Međutim, Kovačević ja kazala kako vjeruju da će u idućim razdobljima njihovi strateški partneri povećati svoje investicije u daljnja proširenja i modernizaciju mobilne telekom infrastrukture u cilju osiguranja kvalitete usluga krajnjim korisnicima.

Također, kako bi osigurali stabilno poslovanje, usredotočeni su na profitabilnost, troškovnu i operativnu učinkovitosti, novčani tok od poslovnih aktivnosti te odgovorno upravljanje rizicima. Nastavljaju i s ulaganjima u digitalnu transformaciju svog poslovanja uvođenjem novih automatiziranih alata te optimizacijom procesa korištenjem umjetne inteligencije.

Kovačević je rekla kako i dalje gledaju potencijalne akvizicije. 

- Akvizicije koje gledamo trebaju biti poveznica s našom strategijom -  kazala je, napominjući kako područje i kompanije koje gledaju nisu vezane samo na Hrvatsku nego na širu regiju. 

Važno im je pritom, kako je navela, područje security-a i umjetne inteligencije.

- Nećemo žuriti, financijski smo snažni, možemo ići u investicije, ali ćemo nastojat da ne napravimo neke pogreške u tom procesu, zbog čega je on možda nešto sporiji ili se tako čini - istaknula je Kovačević.

19. veljača 2025 14:18