Tvrtke i tržišta
StoryEditor

Odbačena i posljednja tužba manjinskih dioničara protiv Dalekovoda

19. Ožujak 2025.
Manjinski dioničari tužili su Dalekovod jer je na spomenutoj Glavnoj skupštini izglasan model dokapitalizacije u dva koraka

Posljednja žalba manjinskog dioničara Dalekovoda, ona koju je podnio Saša Spasić, odbacio je Visoki trgovački sud RH i time potvrdio raniju presudu Trgovačkog suda u Zagrebu kojom je odbijen njegov zahtjev za proglašenjenjm ništetnosti odluka Glavne skupštine kompanije od 30. lipnja 2021.

Da podsjetimo, bile su tri tužbe manjinskih dioničara, jedna je povučena, a osim Spasića u drugoj tužbi je grupa manjinskih dioničara također tužila Dalekovod radi ništetnosti odluka Glavne skupštine kompanije od 30. lipnja 2021. Kao i Spasićeva, i ta je tužba doživjela istu sudbinu, odnosno odluke Glavne skupštine ostale su na snazi. Doduše, postoji još jedna pravna mogućnost za manjinske dioničare, da zatraže reviziju na Vrhovnom sudu RH, no za sada nema informacija da je to učinjeno.

Manjinski dioničari tužili su Dalekovod jer je na spomenutoj Glavnoj skupštini izglasan model dokapitalizacije u dva koraka. Prvi je bio drastično smanjenje temeljnog kapitala s 33 milijuna eura (247 milijuna kuna) na 330 tisuća eura (2,47 milijuna kuna), i to spajanjem 100 postojećih dionica u jednu, kako je tada predložila tvrtka Napredna energetska rješenja iza koje su stajali Končar Elektroindustrija i tvrtka Construction Line registrirana na Malti. Construction Line bila je pak u vlasništvu Josipa Jurčevića, jednog od bliskih poslovnih partnera Pavla Vujnovca.

Nakon toga se krenulo s upisom novih dionica u kojem su manjinski dioničari praktično unaprijed eliminirani s obzirom da je minimum  za participiranje u upisu postavljen na 1,3 milijuna eura (10 milijuna kuna). Za upis se javila tvrtka Napredna energetska rješenja koja je još ranije otkupila Dalekovodov dug koji je tada bio u predstečajnom postupku.

Manjinski dioničari pak smatrali su da im nisu bile dostupne sve informacije prije održavanja Glavne skupštine, odnosno da Dalekovod nije objavio povlaštene informacije da je zaprimio iskaze interesa za sudjelovanjem u financijskom restrukturiranju kompanije i da je odlučeno voditi pregovore u vezi s financijskim restrukturiranjem s jednim od ponuditelja – najvećim vjerovnikom, a to je tada bila tvrtka Napredna energetska rješenja.

Inače, zanimljivo je da je krajem studenog prošle godine kompanija Dalekovod kažnjena nepravomoćnom presudom Općinskog prekršajnog suda u Zagrebu s 3,7 milijuna eura nakon što je Hanfa podnijela prekršajnu prijavu. Sud je presudio da Dalekovod mora platiti kaznu u iznosu od dva posto vrijednosti ukupnog konsolidiranog prihoda koje je ostvario u 2021. godini (184,5 milijuna eura) u kojoj je počinjen prekršaj. Tada su iz Hanfe Lideru odgovorili da su nakon provedenih nadzornih aktivnosti u siječnju 2022. godine pokrenuli prekršajni postupak protiv izdavatelja (Dalekovod) pred spomenutim sudom ‘zbog neobjavljivanja povlaštenih informacija u vezi njegovog financijskog restrukturiranja tijekom 2021. godine, a što predstavlja prekršaj po Zakonu o tržištu kapitala‘.

- Riječ je o tome da izdavatelj Dalekovod nije javno objavio povlaštene informacije da je zaprimio iskaze interesa za sudjelovanjem u njegovom financijskom restrukturiranju te da je odlučio voditi pregovore s jednim od ponuditelja koji su iskazali interes za sudjelovanjem u restrukturiranju u kojem bi sudjelovao i najveći vjerovnik spomenutog izdavatelja – odgovorili su tada iz Hanfe. Iz Dalekovoda su pak najavili da će se žaliti na presudu jer smatraju da je u cijelosti nezakonita.

31. ožujak 2025 22:22