Tržište kapitala
StoryEditor

Na Wall Streetu najveći pad cijena u četiri godine

25. Kolovoz 2015.

Na Wall Streetu su u jučer cijene dionica potonule više od 3,5 posto, što je njihov najveći dnevni pad u gotovo četiri godine, jer su strahovanja od posljedica slabljenja kineskog gospodarstva natjerala ulagače na panično povlačenje s tržišta.

Dow Jones skliznuo je 588 bodova, ili 3,57 posto, na 15.871 bod, dok je S&P 500 potonuo 3,94 posto, na 1.893 boda, a Nasdaq indeks 3,82 posto, na 4.526 bodova.

To je najveći dnevni pad tih indeksa još od rujna 2011. godine, a pritom su skliznuli u područje korekcije - 10 posto ispod njihove prijašnje najviše razine.

U jednom trenutku Dow Jones potonuo je jučer više od 1.000 bodova, a S&P 500 i Nasdaq više od 5 posto, jer je pad cijena dionica u Kini za više od 8 posto natjerao ulagače na panično povlačenje s tržišta.

Unatoč najavi kineskih vlasti da će uvesti nove mjere za stabilizaciju tržišta, burza u Šangaju i dalje bilježi dramatične gubitke. Od polovice godine cijene kineskih dionica pale su oko 40 posto.

Posljedica je to strahovanja ulagača od naglog usporavanja rasta kineskog gospodarstva. U drugom je tromjesečju ono poraslo 7 posto, najsporije u posljednjih 25 godina, a ulagači se plaše da će u tekućem kvartalu rast biti još sporiji, s obzirom na prve makroekonomske pokazatelje za srpanj i kolovoz.

"Ulagači u Kini izgubili su povjerenje u središnju banku, pa je situacija na tamošnjem tržištu alarmantna. Sve ovisi o tome hoće li se rast kineskog gospodarstva znatnije usporiti. U tom slučaju, to će osjetiti i SAD", kaže Bruce Bittles, strateg u tvrtki Robert W. Baird & Co.

Kineske vlasti dosad su poduzele niz mjera za poticanje gospodarstva, no one, čini se, nisu dale željene rezultate zbog slabosti domaće i inozemne potražnje.

Stoga se ulagači plaše da će kineske vlasti ponovno, kao prije desetak dana, posegnuti za devalvacijom juana u pokušaju da se poveća konkurentnost kineskih izvoznih proizvoda i tako potakne rast drugog po veličini svjetskog gospodarstva.

No, to bi moglo izazvati valutni rat između zemalja u razvoju, koja se pokušavaju obraniti na isti način, i dovesti do usporavanja rasta cjelokupnog svjetskog gospodarstva. Tim više što se povlači kapital iz zemalja u razvoju i preusmjerava na razvijena tržišta.

"Smanjili smo našu izloženost u dionicama na tržištima u razvoju, ali i u nekim sektorima, primjerice, automobilskoj industriji jer je Kina veliki uvoznik. Trenutačno na tržištima vlada panika i može se očekivati nastavak nestabilnosti", kaže Francois Savary, analitičar u švicarskoj banci Reyl.

Slabljenje Kine, najvećeg svjetskog potrošača sirovina, izazvalo je oštar pad cijena sirovina. Jučer je cijena nafte na američkom tržištu potonula 6 posto, na najnižu razinu u šest i pol godina, dok su cijene aluminija i bakra, koji predstavlja svojevrsni barometar potražnje u svijetu, pale na najniže razine od svjetske financijske krize 2009. godine.

Zbog toga su jučer na Wall Streetu oštro, više od 5 posto, pale cijene dionica u energetskom sektoru, a na vrijednosti je izgubilo svih 10 sektora S&P 500 indeksa.

Snažan skok VIX ‘indeksa straha‘

Rasprodaja na najvećoj svjetskoj burzi pokazuje da investitori postaju sve nervozniji jer plaćaju visoke cijene za dionice u razdoblju kada je rast zarada kompanija minimalan, kada cijene nafte padaju, kada se rast globalnog gospodarstva usporava i kada na tržištima vlada neizvjesnost po pitanju kada će američka središnja banka Fed povećati kamatne stope.

Zbog toga se ulagači užurbano povlače s tržišta, na što ukazuje velik obujam trgovanja. Na američkim je burzama vlasnika jučer zamijenilo 14 milijardi dionica, dok prosječan dnevni obujam u ovom mjesecu iznosi 7 milijardi.

Na strah ulagača ukazuje, pak, snažan, 45-postotni skok VIX ‘indeksa straha‘ Čikaške burze opcija, koji je jučer dosegnuo 40 bodova, najvišu razinu od siječnja 2009. godine.

Već je prošloga tjedna taj indeks zabilježio najveći postotni skok u povijesti, što pokazuje da ulagači pojačano osiguravaju svoje portfelje od mogućeg daljnjeg pada cijena dionica.

"Ako se u utorak situacija u Kini ne smiri, slijedi nam još jedan ružan dan u kojem nećete željeti držati pozicije koje ste zauzeli danas", kaže Randy Frederick, direktor u tvrtki Charles Schwab.

Njemački DAX indeks u području ‘medvjeda‘

Na europskim su burzama, pak, cijene dionica jučer zabilježile najveći dnevni pad od kraja 2008. godine. FTSEurofirst indeks 300 vodećih europskih dionica potonuo je 5,4 posto, pri čemu je izbrisano oko 450 milijardi eura tržišne vrijednosti dionica.

Pritom je londonski FTSE indeks skliznuo 4,67 posto, na 5.898 bodova, dok je frankfurtski DAX potonuo 4,70 posto, na 9.648 bodova, a pariški CAC 5,35 posto, na 4.383 boda.

Pritom je 17 od 18 najvažnijih europskih indeksa zaronilo u područje korekcije, 10 posto ispod njihove prethodne najviše razine. Njemački DAX, koji je na početku ove godine najviše rastao i dosegnuo rekordne razine, pao je, pak, u područje ‘medvjeda‘, 20 posto ispod svoje prethodne najviše razine.

22. studeni 2024 09:50