Hrvatska
StoryEditor

Hrvatska prednjači po optimizmu - izgledi za gospodarstvo bolji nego lani

19. Travanj 2016.

Iako Hrvatska po pokazateljima stoji lošije od nekih zemalja članica EU iz SIE, prednjači po optimizmu. Prema mišljenju većine ispitanika izgledi domaćeg gospodarstva u ovoj godini su bolji nego u prošloj.

Prema rezultatima gospodarskog istraživanja postojećeg stanja kao i očekivanja 2016. koje je provela Njemačko-hrvatska industrijska i trgovinska komora na uzorku od 80 domaćih tvrtki, koje imaju značajan udio u bilateralnim odnosima Njemačke i Hrvatske, čak 60 posto ih misli da je gospodarska situacija loša, a 40 posto da je zadovoljavajuća.  Rezultate su danas na tiskovnoj konferenciji predstavili predsjednik uprave Njemačko-hrvatske industrijske i trgovinske komore Nicolas Baron Adamovich i direktor Gunther Neubert. Iako Hrvatska po pokazateljima stoji lošije od nekih zemalja članica EU iz SIE, prednjači po optimizmu. Prema mišljenju većine ispitanika izgledi domaćeg gospodarstva u ovoj godini su bolji nego u prošloj.  

I ocjena trenutačnog poslovanja u Hrvatskoj je bolja nego prošle godine jer većina tvrtki posluje bolje, a samo devet posto loše. Bolje poslovanje u ovoj godini nego u prošloj očekuje 54 posto tvrtki, a samo tri posto loše, dok ostale misle poslovati isto kao i prošle godine. I ostali parametri istraživanja - razvoj prometa tvrtke, razvoj izvoza i razvoj investicija su pozitivno ocijenjeni, samo uvođenje eura kao službene valute još uvijek dobiva negativne ocjene kao i prošlih godina jer samo 43 posto tvrtki misli da ga treba uvesti.

Kao najveću prijetnju gospodarskom razvoju tvrtke u čak 44,78 posto slučajeva vide gospodarsku situaciju, na drugom mjestu je pravna nesigurnost 19,40 posto, a na trećem troškovi rada 11,19 posto. Od 21 uvjet koji utječe na izbor Hrvatske kao poslovne destinacije, a ocijenjeni su ocjenom od jedan (najbolja) i pet (najlošija), prednjače članstvo u EU, akademsko obrazovanje, kvalifikacija zaposlenika, produktivnost i zalaganje zaposlenika, te infrastruktura (promet, IKT, energetika). Najniže ocjene dobili su pravna nesigurnost, predvidljivost gospodarskih politika, javna uprava, porezno opterećenje i porezni sustav.

Unatoč tomu na rang listi prema atraktivnosti za ulaganje među 20 država srednje i istočne Europe, Hrvatska je zauzela osmo mjesto. Manje privlačne za ulaganje od Hrvatske su Mađarska, Rumunjska, Srbija, Bugarska, Makedonija, Crna Gora, Rusija, BiH, Bjelorusija, Ukrajina, Albanija i Kosovo. Hrvatsku bi ponovno za poslovnu destinaciju biralo čak 80 posto ispitanika.

Spomenuto istraživanje provodi se i u drugim njemačkim vanjskotrgovinskim komorama u zemljama srednje i istočne Europe. U odnosu na 2015. kad je bilo zainteresirano 20 njemačkih tvrtki za poslovnu suradnju s hrvatskim i tvrtkama iz država zapadnog Balkana, ove godine se taj broj povećao na 50.Njemačka industrijska i trgovinska komora ima svoja predstavništva u 90 država i 45000 članica, od čega 390 u Hrvatskoj.

22. studeni 2024 18:47