- Protivim se svakoj daljnjoj liberalizaciji tržišta lijekova, a to govorim iz pozicije potrošača čija prava štitim. Troškovi nabave lijekova možda i budu manji, no konačna cijena koju bi mogli platiti mogla bi biti fatalna. Nismo dovoljno bogati da kupujemo jeftino- izjavio je Damir Jukica predsjednik povjerenstva za zaštitu prava pacijenata grada Zagreba na press konferenciji pod nazivom ′Lijek nije roba′
Time je sažeo cijelu bit ove konferencije, čiji je primarni cilj bio predstavnike medija upozoriti na, kako govornici smatraju, veliku štetu koju bi zdravstvenom sistemu i pacijentima mogla donijeti moguća liberalizacija tržišta lijekova.
- Sigurnost pacijenata glavni je razlog zašto se protivim liberalizaciji. Obrazovane osobe su jedine koje bi trebale biti ovlaštene za davanje bezreceptnih lijekova. Izvan terapijske zone u neovlaštenim rukama, on postaje otrov. Ako se lijekovi budu moli naći u veliki trgovačkim centrima, uvjeravam vas da će se financijski troškovi liječenja uveličati - smatra Lidija Bach-Rojecky, prodekanica za nastavu Farmaceutskog-biokemijskog fakulteta u Zagrebu, u čijim se prostorijama i održao ovaj skup.
U europskim zemljama gdje postoji liberalizacija ovog sektora poput Velike Britanije od trovanja lijekom protiv gripe paracetamolom godišnje umre 100-150 osoba , te ima oko 90 000 trovanja godišnje zbog predoziranja istim. S druge strane u Finskoj gdje se taj lijek može dobiti isključivo u ljekarnama registrira se 0-3 smrtna slučaja godišnje. Švedska agencija za lijekove povlači prodaju tableta paracetamola izvan ljekarni zbog činjenice da se broj trovanja povećao nakon liberalizacije, dok se u Portugalu gdje je od 2008 prodaja svih lijekova liberalizirana zbog mnogobrojnih incidenata i troškova liječenja čak 40 djelatnih tvari moći će se nabaviti ubuduće samo u ljekarnama.
O tome je govorila Maja Jakševac Mikša, izvršna direktorica Hrvatskog farmaceutskog društva , te dodala kako neke od najuređenijih država po ovome pitanju poput Njemačke, Belgije i Austrije nisu dopustile liberalizaciju tržišta lijekova. Također,ona smatra kako bi dostupnost lijekova i dalje ostao izvan dosega malih gradova, a cijene se ne bi mijenjale.
Mate Portolan i predsjednik Hrvatske liječničke komore izjavio je kako dva pravnička tima rade na žalbi koju će uložiti na novi pravilnik. - Ovim pravilnikom lijek bi se pretvorio u trgovačku robu. Lijekove bi trebali moći izdavati samo ovlašteni magistri farmacije, dok bi farmaceutski tehničari to mogli raditi jedino uz nadzor- dodao je predsjednik komore.
Potporu u ime svih obiteljskih liječnika dala im je i dr.med. Ines Balant.
Iako Europska komisija lobira kod hrvatske vlade i zagovara liberalizaciju tržišta lijekova, konačna odluka je u domeni nacionalne regulative. Treba vidjeti hoće li presuditi mišljenja stručnjaka ili će vlada pokleknuti pred argumentima trgovaca i vlasnika velikih trgovačkih centara.