Hrvatska
StoryEditor

Ovo su najbolji investicijski projekti u Hrvatskoj

25. Svibanj 2015.

Hoteli Dubrovačka rivijera, tvrtka Pliva, Gospodarska zona Podi te Upravni odjel za prostorno uređenje i građenje Varaždinske županije dobitnici su priznanja za najuspješnije investicijske primjere, dodijeljenih u ponedjeljak u sklopu Vladine investicijske konferencije "Invest HR".

Hotelskoj kući Dubrovačka rivijera priznanje je dodijeljeno za investiciju na lokalitetu Srebreno, a Plivi je priznanje dodijeljeno za projekt izgradnje novih kapaciteta u Savskom Marofu. Priznanje za najbolju poduzetničku zonu osvojila je Gospodarska zona Podi kod Šibenika, u kojoj je aktivno 16 tvrtki s 900 zaposlenih, dok je Upravni odjel za prostorno uređenje i građenje Varaždinske županije nagrađen za brzo rješavanje papirologije za ulaganje tvrtke Press glass u poduzetničkoj zoni Jalžabet, odnosno izdavanje dozvole za građenje u roku od jednog dana.

Riječ je o investicijskim projektima koji, kažu predstavnici Vlade, dokazuju da se na tom području ipak događaju pozitivne promjene.

Tijekom konferencije Invest HR predstavljeno je ukupno 40-tak velikih investicijskih projekata koje je je država poduprla izravno ili putem Agencije za investicije i konkurentnost, a rečeno je i da je od stotinjak projekta prijavljenih za potpore temeljem zakona kojim se prate strateške investicije, njih 14 do sada prošlo cjelokupnu proceduru.

Ipak, ističe potpredsjednik Vlade Branko Grčić, trenutno se ulaganja u Hrvatsku kreću ispod razine od 70 milijardi kuna godišnje, što je značajno manje u odnosu na više od 90 milijardi kuna koliko je to bilo prije krize te je na Vladi da dodatno potakne investicije, i domaće, ali prije svega inozemne.

- Sada se događa val novih projekta u turizmu i industriji, ali i energetici. To su sektori u kojima očekujemo najveći proboj, tu se investicije već događaju i bit će ih sve više u idućem razdoblju, kazao je Grčić.

Pritom je poduzetničku i investicijsku klimu u Hrvatskoj ocijenio ocjenom 3 te istaknuo kako tu ocjenu drži realnom, jer postoje brojni segmenti u kojima je potreban dodatni napredak.

- Na primjer, imamo još uvijek veliko porezno opterećenje i za poduzetnike i za građane i to je nešto što se u budućnosti treba reducirati, paralelno s reduciranjem prekomjernog proračunskog deficita, fiskalnom konsolidacijom i naravno gospodarskim rastom, koji je ključna pretpostavka da se može smanjiti porezno opterećenje, rekao je Grčić.

11. svibanj 2024 15:10