Svijet
StoryEditor

Društva sve više ulažu u istraživanje i razvoj softvera i usluga nego fizičkih proizvoda

25. Listopad 2016.
Piše:
lider.media

Do 2020. godine društva će većinu svojih sredstava za istraživanje i razvoj (R&D) preusmjeriti s fizičkih proizvoda na softverska rješenja i usluge. To je zaključak globalnog istraživanja 1000 društava koja najviše ulažu u inovacije iz 2016.2016 Global Innovation 1000 Study“ PwC-ovog poduzeća za strateško savjetovanje Strategy&. Društva su kao glavni razlog za preusmjeravanje svojih budžeta za R&D na softver i usluge naveli potrebu za neprekidnom konkurentnošću i to ne bez razloga. Istraživanje je pokazalo da su društva s bržim rastom prihoda u odnosu na svoje ključne konkurente uložila 25 % više budžeta za R&D na ponudu softvera od društava sa sporijim rastom prihoda.

  • U prosjeku je potrošnja na softver i usluge iz budžeta za R&D porasla s 54 % na 59 % od 2010. do 2015. godine, a očekuje se da će do 2020. godine doseći 63 %.
  • Istodobno je potrošnja za ponudu fizičkih proizvoda iz budžeta R&D-a pala na 41 % (s 46% 2010.) i očekuje se da će do 2020. godine pasti na 37 % (sveukupni pad od 19 postotnih bodova u ovom desetljeću).
  • Samo će se prosječna raspodjela troškova R&D-a za softverska rješenja povećati za 43 % do kraja desetljeća, a izdvajanja iz R&D-a za usluge postupno će nadmašiti ulaganja u inovacije fizičkih proizvoda (39 % naspram 37 % do 2020.).
  • Globalna potrošnja R&D-a na razvoj ponude softvera povećala se za 65 % od 2010. do 2015. godine, tj. s 86 milijardi dolara na 142 milijarde dolara.

„Mnogi najveći svjetski inovatori prolaze transformacijsko putovanje potaknuto prvenstveno promjenama i povećanjem očekivanja kupaca”, rekao je Barry Jaruzelski, stručnjak za inovacije i R&D u društvu Strategy& i direktor PwC-a SAD. „Ovu promjenu potiče i nevjerojatno brz tempo poboljšavanja softverskih mogućnosti, uključujući sve veću zastupljenost ugrađenih softvera i senzora u proizvodima, sposobnost pouzdanog i jeftinog povezivanja različitih proizvoda, umrežavanje kupaca i proizvođača kroz internet stvari te dostupnost prostora za pohranu podataka u oblaku.

Društva će zapošljavati manje inženjera strojarstva, a sve više softverskih inženjera (stručnjaka za „big data“) kako bi poboljšala svoje sposobnosti

Kako bi podržala ponudu softverskih rješenja i usluga, manji broj društava usmjerit će svoju potrošnju R&D-a na električno i mehaničko područje. Do 2020. godine broj društava u kojima su inženjeri elektrotehnike dominantno inženjersko zanimanje past će za 35 posto, a udio društava koja očekuju da će softverski inženjeri stručni za „big data“ postati njihova najveća skupina zaposlenih inženjera udvostručit će se s 8 % na 16 %.

Jaruzelski je rekao: „Sve veća zastupljenost softvera i usluga, čak i u tradicionalnim sektorima, dovela je do pomaka ka zapošljavanju talentiranih osoba koje su sposobne razviti softver i ponuditi platforme za prikupljanje i analizu podataka povezanih s proizvodima. Taj pomak već utječe na način na koji poslovne škole osmišljavaju svoj kurikul, a imat će i duboke posljedice na obrazovanje i općenito budućnost zapošljavanja.”

Na regionalnoj se razini taj pomak u ponudi softvera najviše osjeća u sjevernoj Americi – s 15 % ukupne potrošnje na R&D u 2010. na 24 % u 2020. godini. Azija je i dalje regija koja je najviše usmjerena na fizičke proizvode čiji će udio u trošku na R&D pasti s 44 posto u 2010. na 40 posto u 2020. godini. Automobilski i industrijski sektor ulažu najviše napora u razvoj novih softverskih rješenja.

Među društvima koja su u posljednjih pet godina obavila barem jednu veću kupnju velika većina, čak 71 %, to je učinilo kako bi poboljšalo svoje sposobnosti u softveru (33 %) ili uslugama (38 %).

Strategy& otkrio je godišnjom analizom 1000 društava koja na svjetskoj razini troše najviše na R&D i sljedeće:

  • Do 2018. godine zdravstveni će sektor nadmašiti računalni i elektronički sektor te globalno postati sektor s najvećom potrošnjom na R&D (165 milijardi dolara naspram 159 milijardi dolara), a softverski i internetski sektor nadmašiti će automobilski sektor (129 milijardi dolara naspram 105 milijardi dolara). Industrijski sektor zaokružuje 5 sektora s najvećom potrošnjom na R&D.
  • Prvi puta u povijesti ovog istraživanja porastao je broj društava uključenih u istraživanje koja imaju sjedište u SAD-u i to 9,5 % od prošle godine.
  • Volkswagen, Samsung, Amazon, Alphabet (Google) i Intel čine 5 društava koja najviše ulažu u R&D, pri čemu Amazon i Google ostvaruju znatni napredak na tom popisu (skočili su za 4 odnosno 2 mjesta).
  • Globalni stručnjaci za inovacije koji su sudjelovali u istraživanju iz 2016. izdvojili su Apple, Alphabet (Google) i 3M kao tri najinovativnija društva na
  • Trend od posljednjih sedam godina nastavlja se i dalje: ključni pokazatelji učinkovitosti pokazuju da 10 najinovativnijih društava i dalje ima bolju učinkovitost od 10 društava s najvećim ulaganjima u R&D.
23. studeni 2024 04:10