
Na ulazu u zgradu Ministarstva financija, u koju sam pozvan na brifing za novinare kod ministar financija Ivana Šukera meni je, kao jedinom novinaru, oduzeta novinarska torba. Unatoč takvu postupku odlučio sam nazočiti brifingu.
Odmah na početku brifinga Šuker je zamolio Ivicu Mladinea, državnog tajnika i šefa Porezne uprave da nazočnim novinarima obrazloži porezne promjene uvođenjem tzv. kriznog poreza, povećanjem stope PDV-a i uvođenjem poreza na dividendu (privremeno do 2011. godine). U nekoliko rečenica Mladineo je ponovio fraze koje su se mogle čuti u nekoliko proteklih dana u raspravama na Saboru. Pitao sam Mladinea može li preporučiti poduzetnicima na koju bilančnu stavku da knjiže odgođene isplate dividendi, da li kao zadržanu dobit ili pričuve društva, s obzirom na dosadašnji tijek spora na Ustavnome sudu na istu temu iz prethodnog razdoblja ‘ima - nema’ poreza na dividendu?
Intervenirao je ministar Šuker da na takva pitanja neće odgovarati. Uslijedila su potom pitanja kolega o tome kako će se postupati u raznim hipotetskim situacijama, primjerice što s naknadnim isplatama iz razdoblja prije Zakona o kriznom porezu, primjerice, s naknadama za bolovanje. Odgovor je bio nedvosmislen, oporezuje se po danu isplate, a ne nastanku obveze.Šuker je odgovorio da neće biti problema s inventurama zaliha zbog promjene stope PDV-a ako se ne mijenja cijena proizvoda. Ali, prema Općem poreznom zakonu obveza inventure je u slučaju promjene porezne stope nedvosmislena. A onda je u trenutku pod pritiskom raznih pitanja Šuker izjavio da će i inspektori imati razumijevanja za poduzetnike s obzirom na to da bi se Zakon o kriznim porezima trebao objaviti u Narodnim novinama istoga dana kada stupi na snagu.
Pitali su kolege i što ako predsjednik Mesić iz nekog razloga ne potpiše ukaz o proglašenju tog zakona i zbog toga kasni njegovo objavljivanje predviđeno za 1. kolovoza s obzirom na informaciju da će predsjednik zatražiti i ocjenu ustavnosti tog zakona od Ustavnog suda. Šuker je na to lakonski odgovorio kako je uobičajeno u takvim situacijama da se s predsjednikom dogovori da upravo na taj dan potpiše ukaz o proglašenju zakona. Možda ga predsjednik Mesić i potpiše, ali Narodne novine u kojima će zakon biti objavljen će najmanje tri - četiri dana poslije biti dostupne obveznicima tog zakona.
No, bez brige, ‘inspektori će imati razumijevanja’,.. Nakon priče o porezima postalo je jasno zašto je zapravo upriličen brifing. Zamišljen je kao obračun ministra Šukera s amandmanima SDP-a na rebalans. Ivana Maletić, šefica Državne riznice, u poduljem je izlaganju u nastavku obrazlagala zbog čega ti amandmani nisu prihvatljivi. A ministar Šuker je sve ‘argumentirao’ tvrdnjom da jnešto takvo još nije doživio u Saboru. No, sve je to u biti nezanimljivo, i amandmani kao i Šukerovo reagiranje na te amandmane. (Ivica Grčar)