Nakon što je u jednoj osječkoj kompaniji sklopljena predstečajna nagodba, banka je prijavila svoje potraživanje, ali se nije odrekla svojeg razlučnog prava tako da nije sudjelovala u samom postupku. Nakon pravomoćnosti sudskog rješenja o prihvaćanju nagodbe, banka traži obračun zateznih kamata za sve vrijeme trajanja nagodbe.
Poduzetnik se pita, da li je sukladno članku 80. st.3. Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi ili po bilo kojem drugom pravnom osnovu može osporiti obračun zateznih kamata za razdoblje u kojem je tekao postupak nagodbe?
Iz Ministarstva financija poručuju: - Članak 80. stavak 3. izričito propisuje da od dana otvaranja postupka predstečajne nagodbe pa do sklapanja predstečajne nagodbe kamate ne teku. Dakle, za to vrijeme se ne smiju obračunavati kamate. Prije i nakon toga vremena kamate teku i mogu se obračunavati u skladu s propisom ili ugovorom. -
Treba imati na umu da je Zakon o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi poseban zakon (lex specialis) pa njegove odredbe imaju prednost u odnosu na odredbe Zakona o obveznim odnosima kao općeg (generalnog) propisa. Odredbe Zakona o obveznim odnosima koje uređuju novčane obveze treba povezati s odredbama Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi i u slučaju razlika primijeniti poseban zakon.
Sukladno navedenom, odredba iz članka 80. stavka 3. Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi smatra se kogentnom pravnom normom, stoga budući da je riječ o prisilnopravnom pravilu koje se odnosi na sve sudionike obveznih odnosa, a ne samo na vjerovnike u predstečajnom postupku, banka nema pravo dužniku nad kojim je otvoren postupak predstečajne nagodbe, obračunati zatezne kamate od dana otvaranja postupka pa do sklapanja predstečajne nagodbe, pa čak i ako se nije odrekla razlučnog prava i nije sudjelovala u postupku.