Iz fondova Europske unije Hrvatskoj se nude ogromna sredstva kojima može pokriti i do 70 posto vrijednosti potencijalnih javnih investicija.
-Stoga takve projekte treba promatrati kao nacionalne projekte kada se planiraju, ali europske projekte kada se financiraju- kazao je danas potpredsjednik Vlade i ministar regionalnog razvoja i fondova EU Branko Grčić.
Na predstavljanju Prijedloga Europske komisije za Republiku Hrvatsku vezanog uz pripremu i prioritete programskih dokumenata za novo proračunsko razdoblje EU od 2014. do 2020. godine, Grčić je naveo da je ove godine za Hrvatsku iz EU fondova namijenjeno više od pola milijarde eura, a od 2014. do 2020. po milijardu do 1,1 milijarde eura godišnje.
No, istaknuo je, da bi se ta sredstva mogla koristiti, projekti moraju biti pripremljeni u skladu s programskim dokumentima, odnosno Partnerskim sporazumom i Operativnim programom, koji će Hrvatska podnijeti Europskoj komisiji za potrebe sufinanciranja investicijskih prioriteta u okviru novog proračunskog razdoblja Europske unije od 2014. do 2020. godine i samo će takvi projekti imati sigurnost financiranja iz državnog ili lokalnih proračuna.
Prijedlog Europske komisije, uz ostalo, odnosi se i na strukturalne izazove s kojima bi se Hrvatska trebala suočiti putem ulaganja u okviru svih instrumenata kohezijske politike EU, odnosno Europskog socijalnog fonda, Kohezijskog fonda, Europskog fonda za regionalni razvoj, Europskog fonda za pomorstvo i ribarstvo te Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj.
Među izazovima navedenima u tom dokumentu Europske komisije Grčić je izdvojio nedovoljan razvoj na znanju utemeljenih čimbenika rasta, nisku razinu sudjelovanja na tržištu rada, zaštitu okoliša i neučinkovitu javnu upravu te je ta područja istaknuo kao točke koje je vrlo važno inkorporirati u strateške odrednice budućeg razvoja Hrvatske.
Današnji je skup, kojem je nazočio i predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko, okupio 300-tinjak predstavnika iz brojnih hrvatskih ministarstava, institucija, tvrtki i dr.
Okupljenima su predstavnici Europske komisije iz općih uprava za zapošljavanje, regionalnu politiku, poljoprivredu i ruralni razvoj te ribarstvo predstavili preporuke EK vezane za prioritetna područja ulaganja obuhvaćena spomenutim prijedlogom, dok su se hrvatski predstavnici osvrnuli na aktualno stanje procesa pripreme programskih dokumenata.