Hrvatska
StoryEditor

Poslovni opzimizam u Hrvatskoj ostao stabilan, ali ispod svjetskog prosjeka

23. Listopad 2013.
Piše:
lider.media

Pad poslovnog optimizma u brzorastućim gospodarstvima smanjio je jaz između zemalja u razvoju i zrelih tržišta, pri čemu je Hrvatska ostala stabilna. Učinkovitost istovremeno postaje ključni čimbenik kojim tvrtke zadržavaju konkurentnost bez ugrožavanja rasta, pokazuje najnovija anketa tvrtke Regus. Istraživanja otkrivaju da tvrtke globalno najveću važnost daju mjerama smanjenja troškova, od zadržavanja talenata do fleksibilnih radnih prostora, kako bi ostvarile maksimalnu prednost na temelju postojećih resursa te istovremeno osigurale brz i fleksibilan rast.

Najnovija Regus anketa o indeksu poslovnog optimizma (BCI) obuhvatila je više od 20 tisuća viših rukovoditelja iz 95 država, a rezultati pokazuju da, iako je razina optimizma u zrelim gospodarstvima za pet bodova porasla na 109 bodova, u zemljama u razvoju ona je za devet bodova pala na 117 bodova.

Poslovni optimizam u Hrvatskoj ostao je stabilan na razini od 89 bodova, znatno ispod globalnog prosjeka od 113 bodova.

Izvješće pokazuje da se hrvatske tvrtke tijekom sljedećih dvanaest mjeseci planiraju usredotočiti na korištenje usluga koje im omogućuju smanjenje troškova i na zadržavanje radne snage kako bi optimizirale poslovne procese i ostvarile maksimalnu prednost na temelju postojećih resursa bez ugrožavanja planova za širenje.

- Dok je u zrelim gospodarstvima vidljiv porast optimizma zbog pozitivnih gospodarskih pomaka, zemlje u razvoju suočene su s usporavanjem tempa, jer tvrtke nastoje povećati učinkovitost kako bi potaknule produktivnost. Naše istraživanje pokazalo je da upotreba fleksibilnih radnih prostora ima značajan utjecaj na financijske rezultate te da takva strategija potiče održivi rast. – kazao je glavni izvršni direktor tvrtke Regus Mark Dixon.

Od ostalih rezultata vezanih uz indeks poslovnog optimizma spominje se kako su tvrtke koje su u Hrvatskoj prijavile porast prihoda ostale na razini od 36 posto, a broj tvrtki koje su prijavile ostvarivanje profita se smanjio (sa 31 posto na 24 posto). Četiri najčešće korištene strategije za povećanje učinkovitosti u Hrvatskoj su upotreba usluga koje omogućavaju smanjenje troškova (64 posto), poboljšano zadržavanje osoblja (55 posto), preraspodjela osoblja (48 posto), te smanjenje troškova zapošljavanja (25 posto). Uz navedeno, 16 posto ispitanika također namjerava smanjiti troškove stalnih uredskih prostora.

22. studeni 2024 23:20