Hrvatska
StoryEditor

Sa 75 posto lokacija više od 350.000 potpisa za referendum

06. Listopad 2014.
Piše:
liderhrt

Referendum o promjeni izbornog sustava zatražilo je više od 350.000 birača, pokazuju nepotpuni podaci s otprilike 75 posto obrađenih lokacija, priopćila je Građanska inicijativa "U ime obitelji".

Točan broj prikupljenih potpisa znat će se idućih dana nakon što se obrade svi podaci, navodi Inicijativa "U me obitelji" koja je objavila nepotpune rezultate zbog velikog interesa javnosti.

Inicijativa očekuje da će potpune informacije o broju potpisa imati u sljedećih nekoliko dana kada će se i iz najudaljenijih mjesta prikupiti sve potpisne knjižice. Već sada su uvjereni kako je prikupljeno dovoljno potpisa i da je dovoljan broj građana zatražio raspisivanje referenduma.

U cilju maksimalnog smanjivanja troškova referenduma, Inicijativa će potpise predati Saboru čim prikupi sve potpisne knjižice i zatražit će od Sabora žurni postupak provjere potpisa kako bi se referendum mogao održati u isto vrijeme s predsjedničkim izborima.

Izjašnjavanje hrvatskih birača o raspisivanju referenduma završeno je jučer u ponoć, a trajalo je od 21. rujna, navodi Inicijativa u priopćenju.

Ministar prave Arsen Bauk podsjeća, međutim, kako u Ustavu stoji da će se referendum raspisati ako to zatraži deset posto od ukupnog broja birača u Hrvatskoj, a birači su svi punoljetni hrvatski državljani. Prema stajalištu saborskog Odbora za Ustav, dok mu je na čelu bio Vladimir Šeks, i Ustavnog suda, potrebno je oko 450 tisuća potpisa, budući da se računa i dijaspora. Ako bude prijepora oko broja potrebnih potpisa, razriješit će ih Ustavni sud, kaže Bauk.

Odbor za Ustav i Ustavni sud su, naime, 2010. protumačili da nešto više od 717 tisuća potpisa prikupljenih za raspisivanje referenduma o Zakonu o radu čini gotovo 16 posto ukupnog broja birača, što bi značilo da je birača tada bilo gotovo 4,5 milijuna.

U međuvremenu su, međutim, promijenjeni propisi o popisima birača, u koje ulaze hrvatski državljani s prebivalištem u Hrvatskoj s važećim osobnim iskaznicama, dok je za birače u inozemstvu uvedena obveza prethodnog registriranja, najkasnije 10 dana prije izbora ili referenduma.

Za raspisivanje referenduma potrebno je 10 posto od ukupnog broja upisanih birača, a koliko je to, ne znam, nemam evidenciju kod sebe, no vidljivo je da to ne zna ni ministar, rekao je Davorin Mlakar. Uvjeren je da prijepori oko broja birača potvrđuju da je Vlada napravila rusvaj u popisu birača, koji je umanjen za sve koji su nasilno izbrisani, sve u inozemstvu i sve kojima je istekla osobna iskaznica.

Bauk, međutim, krivnju za rasprave oko broja potrebnih potpisa prebacuje na HDZ. Oni koji blokiraju izmjene Ustava kojima bi se točno utvrdilo da je za referendum potrebno 200.000 potpisa sami doprinose da se javljaju ovakve rasprave, a među njima je i gospođa Željka Markić, zbog svog odnosa prema pojedinim saborskim klubovima i zastupnicima, izjavio je Bauk.

I dok građani prikupljaju potpise i nude inicijative, pitanje koliko je potpisa dovoljno da se održi referendum ponovno je dnevnom redu.

27. travanj 2024 21:11