Svijet
StoryEditor

Izađe li Velika Britanija iz EU to će je koštati 100 milijardi funti i milijun izgubljenih radnih mjesta

21. Ožujak 2016.

Istraživanje je pokazalo da bi glasanje za napuštanje EU-a imalo "negativan odjek" koji bi trajao mnogo godina. Cijena izlaska mogla bi do 2020. dosegnuti 5 posto bruto domaćeg proizvoda i 950.000 radnih mjesta, objavila je CBI.

Izlazak Velike Britanije iz Europske unije izazvao bi "ozbiljan ekonomski šok" i mogao bi tu zemlju koštati 100 milijardi funti i gotovo milijun radnih mjesta, navodi se u izvješću poslovne grupe za lobiranje CBI.

Istraživanje je pokazalo da bi glasanje za napuštanje EU-a imalo "negativan odjek" koji bi trajao mnogo godina Cijena izlaska mogla bi do 2020. dosegnuti 5 posto bruto domaćeg proizvoda (BDP) i 950.000 radnih mjesta, objavila je CBI (Confederation of British Industry).

Direktorica CBI-a Carolyn Fairbairn kazala je da bi izlazak iz EU-a "bio pravi udarac na životni standard, radna mjesta i rast".

- Uštede od smanjenih doprinosa za proračun EU-a i regulacija uvelike bi nadmašili negativni utjecaji na trgovinu i ulaganja. Čak i u najboljem slučaju to bi izazvalo ozbiljan udar na britansko gospodarstvo", rekla je.

Za CBI je računovodstvena tvrtka PwC ispitala što bi se dogodilo kada bi Britanija potpisala sporazum o slobodnoj trgovini s EU-om ili odlučila poslovati kao članica Svjetske trgovinske organizacije, u slučaju da Velika Britanija 23. lipnja glasa za izlazak iz EU-a. Tvrtka procjenjuje da bi u slučaju ostanka u EU prosječni britanski godišnji rast BDP-a između 2016. i 2020. iznosio 2,3 posto. Usporedbe radi, u okviru Sporazuma o slobodnoj trgovini iznosio bi 1,5 posto, a u okviru članstva u WTO-u 0,9 posto, procjenjuje PwC. Do 2020. godine PwC  očekuje da će broj zaposlenih dosegnuti 32,2 milijuna, ali da bi se u slučaju slobodne trgovine smanjio za 550.000,  a sporazuma s WTO-om za 950.000. U izvješću PwC navodi da postoji vjerojatnost "značajne ekonomske i političke nesigurnost" ako Britanija odluči napustiti EU jer bi potrajalo najmanje dvije godine prije nego razjasni svoj odnos s EU što se tiče trgovine i drugih pitanja.

- Gospodarstvo bi se  polako oporavilo tijekom vremena, ali nikad se doista ne bi vratilo na mjesto gdje je bilo. Napuštanje EU-a značilo bi manje gospodarstvo u 2030. godini,  kazala je Fairbairn.

Najveća britanska grupa za poslovno lobiranje objavila je izvještaj PwC-a nakon što je nedavna anketa pokazala da 80 posto njezinih članica želi ostati u EU.

22. studeni 2024 15:35