Tehnika pamćenja koju su prakticirali pjesnici antičke Grčke moderna je znanost proglasila jednom od najučinkovitijih metoda poboljšavanja pamćenja. Tehniku, koja se bazira na prisjećanju temeljem vizualiziranja gdje se što nalazi u prostoru, kako bi se u umu stvorilo mjesto za pamćenje, osmislio je antički grčki pjesnik Simonid iz Keja i bila je uobičajena vježba sudionika natjecanja u pamćenju.
Istraživanje koje je objavljeno u časopisu specijaliziranom za neurološke znanosti, Neuron, pokazalo je kako ova metoda vježbanja pamćenja drastično povećava kapacitete pamćenja. Znanstvenici su metodu primijenili na ljudima koji učestalo sudjeluju u natjecanjima u pamćenju.
- Jedno od prvih pitanja koje smo si postavili bilo je, imaju li osobe koje se natječu u pamćenju drugačiji način funkcioniranja mozga. Željeli smo otkriti radi li se o talentu ili nečemu drugom - rekao je jedan od autora istraživanja, neurolog Sveučilišta Radboud, Nils Müller.
>>>Mentalne manipulacije poboljšavaju pamćenje i do 200 posto
U istraživanju je sudjelovalo 23-je natjecatelja u pamćenju. U 20 minuta morali su zapamtiti 72 imenice. Oni natjecatelji koji su uoči ispitivanja vježbali pamćenje na grčki način, zapamtila je sve riječi. Oni koji nisu vježbali kao što su to radili Grci, pogodili bi samo 26 riječi. Potom bi 30 minuta vježbali pamćenje poput Grka, nakon čega su znatno bolje pamtili imenice.
Legenda kaže da je Simonid na ideju došao nakon velike tragedije, u kojoj je izgubio drage prijatelje. Navodno se hram u kojemu se održavala večera, urušio, a poginule prijatelje moguće je bilo identificirati samo prema mjestu sjedenja za stolom.
- Prošećeš kroz prostor i zapamtiš gdje se što nalazi. To nije šetnja kroz vlastiti mentalni kaos, već pravu prostoriju i prema mjestima na kojemu se nalazi predmet koji je vezan uz pojam, taj pojam zapamtiš, pojasnio je kako metoda funkcionira, Boris Konrad, neuroznanstvenik Instituta Max Planck iz Minhena. Ova je metoda iznimno učinkovita u situacijama kada morate zapamtiti informacije koje su čovjeku dosadne. Primjerice, želite li zapamtiti kako trebate u trgovini kupiti jogurt, zamislite Claudiju Shifer kako se kupa u njemu. Doslovce, to je Korad savjetovao u knjizi o pamćenju koju je napisao.
- Tako pretvarate informacije koje je doista teško zapamtiti u nešto što je pristupačnije. Time vaša memorija ne postaje veća, već koristite memoriju vašeg mozga koja ima veće kapacitete - rekao je Konrad.
- Jednom kada savladate ovu tehniku, možete trajno pospješiti pamćenje, bez potrebe da stalno vježbate - rekao je neuroznanstvenik Martin Dresler, suautor istraživanja.