Gradske vlasti snažan fokus postavile su na svoje Burgere (nisu bili gladni, da ne bude zabune, Burgeri su građani, stanovnici Burga) i krenule u istraživanja kako im život učiniti što ugodnijim. Istraživanja su izrodila niz rješenja, a kao rezultat došlo je zasjedanje na čelu svih gradova pametnjakovića svijeta. Društvo Roland Berger Strategy Consultants već nekoliko godina na vrh liste s najvišim Smart City Strategy indeksom postavlja Beč između 153 ostala grada.
- Važno je naglasiti da građani i njihove želje i potrebe moraju uvijek biti glavna briga svog djelovanja. Nužno ih je uključiti u procese i angažirati ih da i sami djeluju, neovisno o tome radi li se o energetskoj učinkovitosti ili individualnom prijevozu – kazao je u jednom intervjuu stručnjak u gradskoj Smart City agenciji Nikolaus Summer, koji će uživo podijeliti svoja bogata iskustva u 'bečkoj pameti' 17. ožujka na Smart City konferenciji na Zagrebačkom velesajmu.
Grad carice Sissi neprestano implementira inovativna rješenja u sferi energetike, gradnje, mobilnosti i infrastrukture. Jedan od najvećih projekata je izgradnja nove gradske četvrti Seestadt Aspern, gdje se urbani prostor združio s prirodom, smanjena je prisutnost automobila, a energija se maksimalno štedi. Na tom je projektu svesrdno radio i Summer.
Pogledajte kako izgleda Seestadt Aspern
U toj su četvrti tri pametna zdanja – rezidencijalna zgrada, studentski dom i kompleks obrazovnih ustanova – opremljena fotonaponskim i fototermalnim sustavima, toplinskim pumpama, sustavima za skladištenje termalne i električne energije. Složeni IT sustavi omogućuju optimalnu distribuciju, korištenje, skladištenje i prijenos energije. Glavni je cilj optimizirati konzumaciju energije u zgradama. Pametni sustavi upravljaju potrošnjom energije oslanjajući se na vremenske prognoze i druge dostupne podatke. Te su zgrade svojevrsni eksperiment u kojem sudjeluje 111 kućanstava, prikupljaju se korisna saznanja koja će se moći koristiti na svim građevinama Beča.
Moć bečke pameti nije samo u jednoj četvrti. Stanovnici se osobito ponose svojim sustavom javnog prijevoza – podzemne željeznice, tramvaja, autobusa, vlakova. Još od 2013. u pogonu je 13 električnih autobusnih linija, a dizelski busevi su tehnološki unaprijeđeni da ispuštaju vrlo malo ugljičnog dioksida. Prošle su im se godine u floti pridružila i dva autonomna autobusa koja voze do četvrti budućnosti Seestadt Aspern. Poticanje stanovnika na zelenu mobilnost i smanjeno korištenje osobnih automobila prilično je uspješno s obzirom na razgranatu mrežu sredstva javnog prijevoza u Beču koja svakodnevno prijeđu gotovo 214.000 kilometara. Više od pet krugova oko Zemlje! A tu su i javni električni skuteri koji se iznajmljuju građanima.
Pogledajte video autonomnih vožnji po ulicama Beča:
Zavirimo li u život Bečana, vidjet ćemo da su im na raspolaganju svakakve novotarije. Domovi umirovljenika opremljeni su senzorima koji javljaju hitnim službama ako stariji sugrađani padnu, tabletima s umjetnom inteligencijom koja ih podsjeća na izmjere tlak, popiju lijekove, kao i uređajima za mjerenje tlaka i šećera. Digitalizacija grada, svih usluga na prioritetnoj su listi, a već je razvijeno na desetke aplikacija koji građanima i gradskoj upravi olakšavaju život. Na nekima od njih kao što je MojBeč može se u razgovoru s umjetnom inteligencijom WienBot izvaditi građevinska dozvola u nekoliko klikova. Na drugoj se pak aplikaciji može prijaviti rupa na cesti, da je 'krepala' javna rasvjeta u nekoj ulici. Održivost, pametna gradnja, infrastruktura, mobilnost, tehnologije i zelenilo neki su od segmenata koji su satkali tajnu bečke pameti.