Svakom ljubitelju nogometa knjiga Ivice Buljana i Vlade Vurušića bit će zanimljivo, možda i dragocjeno štivo.
U njoj se mogu naći relevantni podaci o svim utakmicama održanima od 1. svjetskog nogometnog prvenstva u Urugvaju 1930. do trijumfalne pobjede Španjolske nad Nizozemskom nakon produžetaka 11. srpnja 2010. u Johannesburgu. Osim kompletnih statistika svih utakmica, zanimljivosti s natjecanja i atraktivnih fotografija, knjiga sadrži i dragocjen dodatak: analizu svih nastupa hrvatske reprezentacije na svjetskim prvenstvima. Priručnik sadrži rezultate svih odigranih utakmica, više od 10.000 imena igrača, trenera i sudaca, pregledne statistike, sve strijelce i najveće zvijezde prvenstva te zanimljivosti o nogometašima i navijačima.
Ivica Buljan, Vlado VurušićNogomet: povijest svjetskih prvenstava Školska knjiga, Zagreb, 2014.
Treći svezak autobiografije novinara, publicista i pisca Igora Mandića svojevrsna je intelektualna autobiografija, sažeta u razdoblju od 1966. do 2013. Za razliku od prva dva (‘Sebi pod kožu‘, 2006., i ‘U zadnji čas‘, 2009.), u kojima razotkriva dosta toga iz svojeg privatnog, intimnog iliti osobnoga života, ‘Oklop od papira‘ napravljen je od tekstova koji su ga ‘obilježili i razgraničili‘. Desetljećima se ta masa tekstova (kritika, feljtona, polemika, intervjua...), piše Mandić u predgovoru, gomilala i slagala, stvarajući oko njegova intimnoga bića zaštitnu barijeru, oklop tvrđi od čelika, ispod kojega ostaje netaknut, poput - ribe u soli! Ti njegovi tekstovi odražavaju kontradiktornosti idejno-političkih prilika tijekom burnih desetljeća te raspon između mladenačke euforije (1966.) i skepse zrelih godina (2013.).
Igor MandićOklop od papiraV.B.Z., Zagreb, 2014.
Menasse je u Bruxelles prvotno otputovao zbog sondiranja terena za mogući roman, ali ‘iznenađenja’ koja su ga ondje dočekala, a jedno od njih svakako je činjenica da mu se Europska komisija protivno uvriježenoj bojazni skeptika i pesimista predstavila kao ‘otvorena i transparentna’ institucija ‘vitkog, štedljivog i jeftinog’ činovničkog aparata, rezultirala su sasvim drukčijom knjigom. Zanimljive analize aktualnih europskih kriza upletene su u pitko tkivo ovog kulturno-političko-ekonomskog putopisa i vode do dviju ponuđenih koncepcija budućnosti - postnacionalne demokracije ili nacionalne države. Menasse smatra da koncepciju ‘postnacionalne demokracije’ ne valja sagledavati kao birokratsku sablast, već kao izglednu političku, ekonomsku i kulturnu realnost.
Robert MenasseEuropski vjesnik Edicije Božičević, Zagreb, 2014.