Vrijeme je viroze, a uskoro stiže i gripa. Iscrpljeni, kronično bolesni, djeca i stariji prve su žrtve tih neugodnih bolesti, koje ponekad, ako se ne liječe, ostavljaju ozbiljne zdravstvene teškoće. No viroze ne pogađaju samo rizične skupine, od njih oboljevaju i oni u punoj snazi, pogotovo provode li većinu vremena u zatvorenom prostoru s mnogo ljudi. Virusi se prenose kapljičnim putem: kašljanjem, kihanjem, govorom i prljavim rukama, a odrasla zdrava osoba virozu ima prosječno dva, tri puta na godinu.
Zdrave osobe lako se nose s virozom, čiji su simptomi začepljen nos, kihanje, kašljanje, grlobolja, a ponekad i blago povišena temperatura. Za razliku od viroze, gripa ne najavljuje dolazak kašljanjem i kihanjem nego naglo visokom temperaturom, višom od 38 stupnjeva Celzijevih, bolovima u mišićima, malaksalošću i glavoboljom.
Lakša i teža
Virus gripe prenosi se na isti način kao i kod viroze, a u tijelu je prisutan do pet dana prije početka bolesti. Gripa je teža bolest od viroze, posebno za rizične skupine, a ako je neliječena ostavlja za posljedicu upalu pluća, bronhitis te bakterijsku upalu grla, uha i sinusa.
Viroza i gripa traju prosječno tjedan dana; viroza se liječi mirovanjem jer se tako imunosustav lakše odupire virusima, pijenjem mnogo tekućine, čaja s vitaminom C i medom, kapima za nos i raznovrsnim pastilama koje smiruju nadraženu sluznicu grla, a u slučaju jakog kašlja i sirupom. Budući da se tijekom viroze javlja lagano povišena tjelesna temperatura, ne treba uzimati lijekove za sniženje, osim ako je viša od 38 stupnjeva Celzijevih. No tada već vjerojatno nastala bakterijska upala.
Bez antibiotika
Ni u slučaju viroze, a ni gripe ne uzima se antibiotik jer on pomaže samo u slučaju bakterijske upale. Gripa se liječi na isti način kao i viroza, ali čim se javi komplikacija, treba ići k liječniku, koji će odrediti terapiju. Naime, neliječena gripa može izazvati ozbiljne komplikacije poput virusne upale pluća, upale grla, uha, sinusa i brohintisa kod zdravih osoba, a koje su još učestalije u osoba koje pate od kroničnih bolesti: srčanih, plućnih, dijabetesa te oboljelih od raka.
Viroza i gripa sezonske su jesensko-zimske bolesti i teško ih je izbjeći, ali moguće je osnažiti organizam raznim prirodnim pripravcima kako bi lakše podnio bolest. Prije svega treba pripaziti na prehranu; što se više toksina industrijski prerađenom hranom i pićem unosi u tijelo, to je veća vjerojatnost da će biti pogođeno ne samo bezazlenom virozom i gripom nego s vremenom i težim bolestima.
Boravak na svježem zraku u prirodi, kretanje i vježbanje također su jamstvo zdravlja. No to treba prakticirati tijekom cijele godine, a ne samo na godišnjem odmoru. Tjedan dana boravka na moru pomaže, ali ne može nadoknaditi ostalo vrijeme provedeno u nezdravom prostoru i bez tjelesne aktivnosti.
Oprezno s pripravcima
Sve spomenuto je prevencija, koja je pola zdravlja. A pola zdravlja daje nam i priroda, koja je puna ljekovitih biljaka, voća i povrća. Kombinacijom raznih ljekovitih biljaka te redovitim uzimanjem voća i povrća može se pojačati imunosustav i spriječiti pojavu bolesti ili izbjeći komplikacije.
Posljednjih godina sve više se reklamiraju prirodni pripravci za jačanje organizma i za liječenje raznih bolesti. Neki od njih su djelotvorni, ali ne treba ih uzimati napamet, pogotovo te ne smiju činiti osobe koje pate od neke kronične bolesti. Jer čak i biljni čaj, koji ne sadrži nikakve druge dodatke, može loše djelovati na lijekove za liječenje kronične bolesti. Vrlo važno je biti dobro obaviješten pa sve nejasnoće vezane uz razne pripravke treba otkloniti prije uzimanja bilo kakvog pripravka za povećanje imuniteta.
U svakoj ljekarni moguće je dobiti savjet o preparatu koji je u prodaji i njegovu djelovanju na prepisanu terapiju. Važno je ništa ne uzimati na svoju ruku kako ne bi bilo negativnih posljedica. Jer osim kronično bolesnih, mogu ih imati i oni alergični na neke od ljekovitih biljaka ili ostalih sastojaka koji se nalaze u preparatima za jačanje imuniteta.
Blagotvorna inhalacija
Jedan od prvih simptoma viroze su začepljen nos i kihanje, što ometa disanje, a može ih se ublažiti inhalacijom, odnosno udisanjem vruće pare raznih ljekovitih preparata. Brojni su preparati koji pomažu ublažiti virozu; od morske soli rastopljene u vrućoj vodi, do fiziološke otopine ili vode u koju su dodane kapi raznih eteričnih ulja. Inhalirati se također može i samo čajevima od kamilice, kadulje, đumbira i mente, ako ne postoji alergija na te biljke. Inhaliranje toplom parom širi krvne žile u dišnim putovima, što pospješuje izbacivanje nakupljene sluzi i čisti sluznicu. Da bi se stanje poboljšalo treba se inhalirati nekoliko puta na dan.
Eterična ulja za ublažavanje simptoma
Imaju antiseptički, antibakterijski i antivirusni učinak i pomažu u ublažavanju simptoma viroze i prehlade, ali eterična ulja nisu zamjena za lijek i različito djeluju na simptome organa dišnog sustava. U slučaju prehlade može se inhalirati uljem limuna, origana, kadulje, naranče, bora, crnog papra, origana, klinčića, đumbira, ružmarina i čajevca. Iskašljavanje olakšava ulje crnog papra, cedrovine, mente, ružmarina i tamjana, a teškoće sa sinusima bosiljak, ružmarin, čajevac, eukaliptus, lavanda i mažuran. Neka od spomenutih ulja pomažu i kod bronhitisa.