
Na promjene nas pokreće ljubav, interes, znatiželja, potreba ali i nezadovoljstvo.
Iako će vam mnogi new-age gurui reći da je osjećaj nezadovoljstva negativan i da ga iz sebe trebamo istjerati kao vraga tamjanom, nezadovoljstvo je dragocjen alarm koji nas upozorava da je vrijeme za promjenu. Ugrubo, ljude bih podijelila u dvije velike skupine: one koji čuju alarm i djeluju, i one koji čuju alarm i stisnu ‘snooze‘. Ove druge prepoznat ćete po beskrajnim argumentima zašto nešto nije moguće učiniti, a za što su uvijek odgovorni posrnuli premijeri i ministri, kriza, poslodavci, partneri, ukratko svi osim njih samih. Inercijom njihovo akutno nezadovoljstvo prelazi u kronično, i odjednom postaje komotnije ostati u tom stanju nego ga mijenjati. Letargija se često prikrade, postepeno oduzimajući svojoj žrtvi strast za djelovanjem. Podsjeća me to na pokus sa žabama kojima su postepeno povisivali temperaturu u bazenu sve do temperature koja bi ih trenutno ubila da su kojim slučajem skočile u taj bazen nepripremljene. Ali kako su se promjene događale postepeno, žabe su se mirno prilagodile novonastalim, za njih, fatalnim uvjetima. Siguran pokazatelj da još niste «prokuhali» je strast kojom pristupate poslu. Iako zna da se promjena može dogoditi bilo koji četvrtak na sjednici Vlade, Tamara Obradović Mazal, zamjenica Ministra gospodarstva kaže: ‘U sustavu kojeg definira politika radim nekih 12,13 godina posao kojeg volim, koji je moja strast i to je uspjeh. Hoću li to raditi sutra ili za mjesec dana – svi smo smjenjivi, nitko nezamjenjiv - do tada sam srcem u svom poslu.‘
Sa psihološkog aspekta, problem je šansa, kaže Zora Subotić, psihoterapeutkinja, stručna suradnica na projektu „21 put prema uspjehu“. „Svaki čovjek, svjesno ili nesvjesno, ima svoj ‘highest‘ ili najviši i ‘lowest‘ ili najniži san o sebi i o tome što njegov život može biti. Oko ta dva ekstrema organiziran je cijeli ljudski život, sva stremljenja, akcije, usponi i padovi. Najviši san u sebi sadrži sve ono najveće i najviše što netko u svom životu može ostvariti i biti, a najniži sve strahove, potencijalne neuspjehe, najgore i najstrašnije doživljaje i moguće ishode nečijeg života. Pobjednici i gubitnici razlikuju se u tome što pobjednici žive stremeći uspjehu, ostvarenju svojih najviših snova i živeći u njihovom smjeru, a gubitnici životnu energiju ulažu boreći se stalno protiv sveg onog strašnog što im se može dogoditi, živeći tako na rubu opstanka i bivajući sretni svaki put kad izbjegnu neuspjeh. Jedni se s bore protiv prepreka, drugi plove slobodnim putem između njih, otkrivajući rješenja. Za pobjednike svaki problem, kriza, teška i zahtjevna životna situacija, zapravo je pokretač i šansa - šansa za razvoj, učenje i uspjeh - i obično rezultira novim, kreativnim ostvarenjima.
Većina ljudi živi u zoni sigurnosti i malog rizika, povremeno dotičući vlastite granice i nazirući mogući prostor izvan njih, bojeći se krenuti bilo prema "gore" ili "dolje" u područja svog bića , potencijala i životnih promjena. Jer dok ostvarenje najvišeg životnog sna čeka sa svim mogućim uspjesima, blagodatima i bogatstvima, najniži vreba sa svim strahovima, neuspjesima i ‘čudovištima‘ koja mašu, prijete i čekaju da budu savladana na putu do zvijezda.
Jadranka Boban – Pejić, panelistica projekta 21 put prema uspjehu, priznaje da je inat njena pokretačka sila: "I danas, ako hoćete kod mene nešto izazvati recite mi ‘ne može‘. To buntovništvo koje me prati, obilježava me od djetinjstva‘. I zaista, na jeziku uspješnih, ‘ne može‘ znači ‘ne može na ovaj način‘. I možda će zaredati neuspjehe, odreći se mnogih noći kako bi postigli ‘uspjeh preko noći‘, ali taj visoki prag tolerancije na ‘ne može‘ je ono što uspješne razlikuje od neuspješnih. Kao da smo svi u životu naslonjeni na elastiku praćke, svaki ‘ne može‘ je korak unazad. Je li uspješan onaj koji zna procijeniti kada je elastika savršeno nategnuta, ni prelabavo, ni prenapeto, nego taman onoliko koliko je potrebno da nas lansira prema cilju?
O projektu
Projekt ‘21 put prema uspjehu‘ ima za cilj, temeljem priče i iskustva 21 uspješne žene koje su svoju karijeru izgradile u Hrvatskoj, prenijeti mladima ključne poruke i ideje, a sve s ciljem ukazivanja na mogućnosti, potencijal i perspektivu koju mlade žene (i muškarci) mogu imati, naći ili sami stvoriti u Hrvatskoj.Projekt se sastoji od serije 7 panel-diskusija na kojima će gošće biti po 3 uspješne žene iz različitih segmenata – gospodarstvo, politika, kultura i umjetnost, civilno društvo i akademska zajednica. Prvi panel održao se 28. studenog na kojem su gošće bile Mirela Holy, Jelena Veljača i Manuela Šola, a sljedeći 19. prosinca. Raspored panela jest 23. siječnja, 20. veljače, 20. ožujka, 24. travnja i 22 svibnja.