Hrvatska
StoryEditor

HND traži da sud hitno pusti Jasnu Babić na slobodu

22. Siječanj 2013.
Piše:
lider.media

Hrvatsko novinarsko društvo šokirano je pritvorom koji je Općinski kazneni sud u Zagrebu odredio poznatoj novinarki Jasni Babić kako bi osigurao njezin dolazak na sudsku raspravu zbog tužbe koju je protiv nje 2009. godine, zbog navodne klevete, pokrenuo Josip Radeljak.

Podsjetimo, Jasna Babić pritvorena je danas oko podneva i odvezena u zagrebački Remetinec. Glasnogovornik Općinskog kaznenog suda u Zagrebu Dražen Kevrić potvrdio je kako je uhićenje provedeno po rješenju tog suda od 28. studenoga prošle godine, jer je novinarka Jasna Babić izbjegavala dolazak na glavne rasprave pa joj je određen pritvor.- Njezina nazočnost nije se mogla osigurati u posljednje dvije i pol godine. U dva navrata jest pristupila sudu, u siječnju i travnju 2010., no nakon toga nije više nijednom došla. I u ta dva slučaja kada je došla, obavijestio ju je njezin branitelj - rekao je.

Naveo je kako je nakon toga i branitelj otkazao punomoć Jasni Babić, jer ‘ne može stupiti u kontakt‘. ‘Bilo je zakazano 16 rasprava. Od toga niti jedan poziv nije primila. Bila su i tri dovedbena naloga po policiji, no ni oni nisu realizirani, tako da je sud, nakon što nije ni ovim blažim mjerama uspio osigurati njezinu nazočnost u postupku, jednostavno primijenio pritvor kao najstrožu mjeru osiguranja njezine nazočnosti‘, kaže Kevrić.

- Tražimo da Sud hitno pusti novinarku Jasnu Babić na slobodu. Nedopustivo je da kolegica Babić čami u Remetincu čekajući sazivanje sudske rasprave. Koliko pamtimo, nijednom novinaru u Hrvatskoj nije bio određen višednevni pritvor zbog osiguranja dolaska na sudsku raspravu koja još uopće nije niti sazvana! Želimo upozoriti i na to da su pojedini novinari sve više potencijalno materijalno ugroženi zbog znatno viših novčanih kazni koje omogućava novi Kazneni zakon. Osobito su ugroženi kolegice i kolege koje su izgubile posao a optuženi su zbog novinarskih priloga koji su realizirani u medijima za koje su ranije radili. Uglavnom su medijski poslodavci plaćali moguće sudske kazne ali sada neki od njih to više ne čine jer ti novinari više ne rade u njihovim medijima - rekao je predsjednik HND-a Zdenko Duka.

22. studeni 2024 15:22