‘Zbog odbijanja preseljenja Agencije za zaštitu okoliša u znatno skuplje prostore u Zagrebtoweru, na mene se posljednjih mjeseci vrši pritisak koji je postao neizdrživ. Zbog toga sam prisiljen podnijeti ostavku na mjesto ravnatelja Agencije‘, tim je riječima ravnatelj Neven Voća započeo izvanrednu konferenciju za medije na kojoj se osvrnuo na aferu s preseljenjem u kojoj se našla Agencija za zaštitu okoliša (AZO).
Prema njihovom mišljenju za preseljenje nisu dobivene sve potrebne suglasnosti, a to su očitovanje Državnog ureda za upravljanje državnim imovinom (DUUDI) da nema slobodan državni prostor koji bi mogao ustupiti AZO-u te suglasnost AZO-a kao pravnoj osobi za sklapanje Ugovora o podzakupu.
Iako u Ministarstvu zaštite okoliša i prirode (MZOIP) ističu kako su sve potrebne suglasnosti prikupljene, Voća tvrdi da to nije točno. Odbija potpisati ugovor jer je, kaže, financijski štetan za AZO, ali i za državni proračun i građane zemlje. Osim toga, i zaposlenici AZO-a se protive preseljenju zbog istih razloga, ali i zbog neizvjesnosti ugovora.
Naime, AZO bi trebao potpisati dva ugovora o podzakupu s MZOIP na pet godina i s Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU) na tri godine na lokaciji Radnička 80 u Zagrebu. No financijski aspekti tih ugovora ne pokazuju nikakve uštede.
- AZO bi u Zagrebtoweru za najam i održavanje trebala godišnje plaćati nešto više od milijun kuna i dodatno za održavanje prostora izdvajati iznos od 512,6 tisuća kuna te za odražavanje parkirnih mjesta 4,590 kuna. Sadašnji godišnji trošak najma je 252 tisuće kuna, parkirne karte 14,400 kuna, a održavanje prostora oko 561 tisuća kuna. Razlika trenutačnog troška u odnosu na potencijalni je oko 678 tisuća kuna više i to za svega 134 četvornih metara prostora više – istaknuo je Voća, dodavši i da dokumenti, odnosno suglasnosti koje MZOIP prikazuje kao dostatne za potpisivanje Ugovora, sadrže niz nepravilnosti i financijskih nedostataka.
Voća proziva i DUUDi te pita zašto ne žele dati mišljene na vrlo jednostavno pitanje:
- Može li AZO temeljem Odluke Povjerenstva potpisati Ugovor o podzakupu s MZOIP-om i zašto ne želi izmijeniti greške koje su uočene? – pita se.
Zbog svega toga, 13. ožujka ove godine očitovanjem je upoznao i Upravno vijeće AZO-a kako ne postoje sve suglasnosti i da ne želi potpisati štetne Ugovore i za AZO i za sam državni proračun.
Na optužbe ministra okoliša Mihaela Zmajlovića o odgovornosti za nastalu štetu u proračunu prouzročenu time što se već mjesecima plaća najam u Zagrebtoweru za unajmljene prostore za AZO, a koji se ne koriste, Voća napominje da je ministar već u srpnju 2014. potpisao tajne ugovore izravno s Zagrebtowerom.
- Agencija je u selidbu uključena službeno odlukom od 16. prosinca 2014. kada je dobila zadatak prikupljanja svih potrebnih dokumenata suglasnosti za preseljenje, dakle više od dva mjeseca nakon što je ministar preuzeo prostore u koje bi se trebao useliti AZO i samim time preuzeo sve financijske obaveze za predmetni prostor – odgovara Voća te dodaje da je bio primoran sudjelovati u planovima za prilagodbu/adaptaciju prostora u Zagrebtoweru, zbog čega se ušlo u adaptaciju koju je trebala platiti Agencija.
Samu adaptaciju prostora Voća vidi kao nepotreban trošak jer je smatrao da mora biti isključiv teret Zagrebtowera, na što je u više navrata upozoravao i Ministarstvo.
- Doista mi je nejasno od kuda ministru Zmajloviću uopće ideja da meni ili Agenciji nametne trošak dosadašnjeg najma prostora u Zagrebtoweru – pita se Voća te napominje da je u više navrata od DUUDI-ja tražilo odgovarajući slobodan prostor u državnom vlasništvu kako bi spojio poslovanje koje je trenutno na dvije lokacije. Tražio je, kaže, i trenutačno slobodan državni prostor na Ksaveru 208, u kojemu je bio FZOEU. Na ta višestruka traženja nikada nije dobiven odgovor iz DUUDI-ja.
Umjesto toga, nastavio je Voća, predstojnik DUUDI-ja Mladen Pejnović saziva sastanak sa zamjenicama gradonačelnika Zagreba Sandrom Švaljek i Vesnom Kusin s namjerom da ih obavijesti o spremnosti AZO-a da napusti prostore na Trgu maršala Tita i na taj način dodatno stvara pritisak na AZO kako bi se potpisao štetni ugovor selidbe u Zagrebtower.
Istovremeno se, kaže Voća, zbog inzistiranja na proceduri i nepotpisivanju spornih Ugovora o podzakupu, u zadnje vrijeme na njega vrši pritisak na profesionalnoj i osobnoj razini, s ciljem diskreditacije. Potvrdu o netočnosti tvrdnji kojim ga se optužuje za kršenje zakona i pogodovanje, Voća očekuje i od Povjerenstva za sukob interesa koje je zaprimilo ovaj slučaj.
Zbog svega navedenoga u AZO-u očekuju Upravni nadzor koji, tvrdi Voća, ima samo jedan cilj – pokušati naštetiti ugledu ravnatelja koji se, uzgred, vraća na Agronomski fakultet kao predavač, i same Agencije.