Hrvatska
StoryEditor

Pozitivnija očekivanja gospodarskih kretanja potaknula rast povjerenja private equity fondova

26. Svibanj 2015.
Piše:
lider.media

Nakon što je posljednje ispitivanje pokazalo dozu obeshrabrenosti u pogledu izgleda u regiji, najnovije Deloitteovo istraživanje očekivanja i povjerenja private equity fondova u Srednjoj Europi pokazuje ponovno jačanje povjerenja i nastavak investicija.

Ispitanici su optimističniji u odnosu na gospodarska kretanja, za koja se kroz prošla ispitivanja pokazalo da utječu na indeks povjerenja. To može biti zbog najnovijeg zaokreta Europske središnje banke ka kvantitativnom ublažavanju s obzirom na to da trećina private equity društava iz sektora, više nego dvostruko u odnosu na prethodno ispitivanje, smatra da će tržišta dužničkih vrijednosnica postati likvidnija.

- Ohrabreni smo, ali ne i iznenađeni s impresivnih 43 posto ispitanika koji u idućim mjesecima očekuju intenziviranje aktivnosti, kazao je Vladimir Milošević, partner zadužen za financijsko savjetovanje u hrvatskom uredu Deloittea.

- Uz gotovo trećinu ispitanika koji gospodarska kretanja doživljavaju s više optimizma i vjerovnike od kojih se očekuje puštanje više novca u cirkulaciju, stječe se dojam da će se aktivnost na tržištu pojačati.

Prvi puta od početka ispitivanja vodeći fondovi očekuju da će svoje vrijeme u idućih šest mjeseci konačno moći jednakomjerno rasporediti na poslove prikupljanja kapitala (30 %), upravljanje portfeljem (33 %) i nova ulaganja (37 %).

- Riječ je o do sada najvišoj zabilježenoj namjeri prikupljanja kapitala. Tržište pokreću lokalne private equity kuće koje podupiru tvrtke čiji su vlasnici, stoga očekujemo da će institucionalni investitori imati ograničen broj visokokvalitetnih prilika.

Čak 40 posto ispitanih private equity fondova očekuje da će naglasak u idućih šest mjeseci biti na prodaji tvrtki iz portfelja, što je najveća razina od početka ispitivanja.

- Burze potiču izdanja vrijednosnih papira, a private equity tvrtke iz Srednje Europe mogu se odlučiti u idućim mjesecima iskoristiti takav trend. S obzirom na očekivanu veću dostupnost financijskih sredstava, sekundarni buyout može se pokazati isplativom izlaznom strategijom, napominje Milošević.

Drugi važan moment koji proizlazi iz ispitivanja je rast zanimanja za ulaganja u tehnološke kompanije, gotovo trostruko u odnosu na 2013. godinu.

- Srednja Europa doista se pokazala kao inkubator tehnoloških tvrtki svjetskog ranga zahvaljujući nekolicini odličnih poslovnih priča u proteklih desetak godina. Estonski razvojni inženjeri razvili su Skype, dok su češki inženjeri osnivači dvije od vodećih i najuspješnijih tvrtki za razvoj antivirusnih programa u svijetu, AVG-a i Avasta, kaže Milošević.

- Nakon dužeg vremena i regija jugoistočne Europe je u fokusu private equity fondova. Poseban interes u posljednjih godinu dana iskazali su za telekomunikacijske i medijske kompanije, bankarski sektor (posebno u Sloveniji i Hrvatskoj) te prehrambeni sektor, zaključuje Milošević. 

22. studeni 2024 13:35