Svijet
StoryEditor

Anemično gospodarstvo uzrokovalo oštar pad na svjetskim burzama

03. Lipanj 2012.

Na svjetskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna oštro pale jer se zbog produbljivanja europske dužničke krize i slabosti najvećih svjetskih gospodarstava ulagači povlače iz rizičnijih investicija i ulažu u sigurnije.

Na Wall Streetu je Dow Jones indeks prošloga tjedna pao 2,7 posto, na 12.118 bodova, dok je S&P 500 potonuo 3 posto, na 1.278 bodova, a Nasdaq indeks 3,2 posto, na 2.747 bodova. Zbog toga je Dow Jones u minusu u odnosu na početak godine, za 0,8 posto. No, S&P 500 još uvijek je u plusu, 1,6 posto, kao i Nasdaq indeks, 5,5 posto.Osim europske dužničke krize, koja već tjednima pritišće tržište, ulagače su prošloga tjedna obeshrabrili slabi makroekonomski podaci iz najvećih svjetskih gospodarstava.

U SAD-u je u svibnju otvoreno samo 69.000 novih radnih mjesta, znatno manje nego što se očekivalo i najmanje u ovoj godini. Pritom je stopa nezaposlenosti porasla s 8,1 na 8,2 posto.- Ima razloga za zabrinutost. Gospodarstvo raste anemično, a poslodavci, po svemu sudeći, oklijevaju sa zapošljavanjem - kaže Paul Edelstein, ekonomist u IHS Global Insight. Na usporavanje rasta američkog gospodarstva ukazuje i podatak da je bruto domaći proizvod u prvom tromjesečju porastao 1,9, a ne kako je prva procjena pokazala 2,2 posto. U prethodnom kvartalu BDP je porastao 3 posto.

Usporava se i rast kineskog gospodarstva, dok je nezaposlenost u 17 članica eurozone u travnju dosegnula rekordnih 11 posto. Sve je to dodatno obeshrabrilo ulagače, ionako zabrinute zbog produbljivanja europske dužničke krize. Strahovanja da će Grčka izaći iz eurozone, a Španjolska morati zatražiti međunarodnu pomoć već tjednima pritišću tržišta. Španjolska je u dubokoj recesiji, a njezin bankarski sustav opterećen je lošim kreditima, dok vlada istodobno nastoji smanjiti proračunski manjak. Kako bi pomogla bankama, ta članica eurozone kani izdati novu emisiju obveznica, a ulagači se plaše da bi cijena novog zaduživanja mogla biti previsoka. Već su prošloga tjedna prinosi na 10-godišnje španjolske državne obveznice skočili iznad 6,6 posto, najvišu razinu od priključenja te zemlje eurozoni. To je opasno blizu 7 posto, točki na kojoj su Grčka, Irska i Portugal morali zatražiti međunarodnu financijsku pomoć.

- Svjedoci smo velikih problema u španjolskom gospodarstvu, što zabrinjava jer bi međunarodna pomoć za spašavanje Španjolske i njezinog bankarskog sustava morala biti znatno veća nego za Grčku - kaže Quincy Krosby, strateg u tvrtki Prudential Financial. Zbog svega toga ulagači se povlače iz rizičnijih investicija i ulažu u sigurnije. To je izazvalo pad prinosa na 10-godišnje američke obveznice na samo 1,44 posto, najnižu razinu u povijesti. Znatno je skočila i cijena zlata, koje se također smatra sigurnim utočištem za kapital u nesigurna vremena.

S druge strane, zbog strahovanja da će usporavanje rasta najvećih svjetskih gospodarstava izazvati pad potražnje, u petak je terminska cijena nafte na burzi u New Yorku potonula na 83,04 dolara po barelu, najnižu razinu u 16 mjeseci. Na uznemirenost ulagača ukazuje i snažan, 20-postotni skok VIX ‘indeksa straha‘ Čikaške burze opcija. U strahu od mogućeg daljnjeg pada cijena dionica, ulagači pojačano osiguravaju svoje portfelje, objašnjavaju analitičari. Nada u jačanje rasta američkog gospodarstva dosad je podržavala tržište, pritisnuto strahovanjima od širenja europske dužničke krize i podacima koji ukazuju na slabljenje najvećih svjetskih gospodarstava, od Kine i Japana, do Europe.

No, kako niz posljednjih makroekonomskih podataka pokazuje i da američko gospodarstvo gubi zamah, ulagači gube jedan od rijetkih aduta. Preostaje im još samo nada da će, u slučaju daljnjeg pogoršanja situacije, američka središnja banka Fed dodatno olabaviti monetarnu politiku. Zasad su čelnici Feda podijeljeni po pitanju trebaju li uvesti nove poticajne mjere ili ne. I na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna oštro pale. Londonski FTSE indeks skliznuo je 1,7 posto, na 5.260 bodova, dok je frankfurtski DAX potonuo 4,5 posto, na 6.050 bodova, a pariški CAC 3,2 posto, na 2.950 bodova. Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks oslabio 1,6 posto, na 8.440 bodova, najnižu razinu u četiri i pol mjeseca. To je već deveti tjedan zaredom kako pada, što nije zabilježeno 20 godina.

28. travanj 2024 15:21