Međunarodni monetarni fond u godišnjem izvješću za Hrvatsku predviđa nastavak umjerenog rasta u srednjem roku i to od 1,9 posto u 2016. godini.
No, premda se hrvatsko gospodarstvo oporavlja od šestogodišnje recesije, ponajviše zahvaljujući snažnom izvozu, turizmu i rastu povjerenja potrošača, MMF napominje kako postojeći proračun jest poslao poruku da Hrvatska kreće u nekom drugom smjeru, no smatra kako ima prostora za dodatna smanjenja ranjivosti pri provođenju fiskalne konsolidacije. Najavljeni nacionalni program reformi ohrabruje MMF, ali ostvarenje njegovih ciljeva zahtijeva odlučnu provedbu konkretnih mjera.
- Potrebne su jače i ambicioznije strukturne reforme usmjerene na poboljšanje javnog sektora, lakoće poslovanja i konkurentnosti, rekao je na predstavljanju izvješća šef misije MMF-a u Hrvatskoj Khaled Sakr.
No, kaže, političko stanje u zemlji još uvijek je zahtjevno, što bi moglo nepovoljno utjecati na provedbu reformi i okružje za kreiranje gospodarske politike.
MMF očekuje i povećanje investicija, potaknuto sveukupnim poboljšanjem gospodarskih uvjeta i boljom apsorpcijom sredstava iz strukturnih i investicijskih fondova EU-a, kao i postupno okončanje procesa razduživanja. Predviđa se i da će se gospodarski rast u srednjoročnom razdoblju stabilizirati na približno dva do 2,25 posto, dok će inflacija u 2016. ponovno poprimiti pozitivne vrijednosti i srednjeročno ostati niska.
Problem je i dalje, upozorava Sakr, javni dug koji se mora početi vraćati prije nego što kamatne stope ponovno počnu rasti.