Hrvatska
StoryEditor

Je li ugovor na neodređeno stvar prošlosti?

04. Veljača 2013.
Piše:
lider.media

Regulacija ugovora na određeno vrijeme u novom Zakonu u radu podigla je ovih dana puno prašine budući da se razlozi sklapanja ugovora na određeno vrijeme više ne navode, odnosno da bi se takav ugovor, prema nekim tumačenjima, mogao produljivati u nedogled.

I dok se teren za pregovore države i sindikata tek priprema, pitali smo stručnjake za tržište rada koja je svrha ovakve poslovne prakse te je li ugovor na neodređeno stvar prošlosti.

-Svrha ugovora na određeno je bila da se odradi posao koji ima početak i kraj u nekom vremenskom periodu. To što se ovaj oblik rada pretvorio u svojevrsni probni rok je zasluga tržišta rada i spore administracije jer je poslodavcima najlakše na ovaj način zapošljavati i otpuštati. I u ugovoru na neodređeno može se odrediti probni rok u i nakon kojeg se ugovor može otkazati, samo što u tom slučaju poslodavac mora dati neko objašnjenje na koje se radnik može žaliti - i onda dolazimo do učinkovitosti našeg sudstva gdje sporovi traju godinama i skupi su. Poslodavci žele izbjeći to i sklapaju ugovore na određeno gdje sve prestaje istjekom ugovora.-kaže Saša Jurkovićs portala Posao.hr.

On smatra kako ugovor na određeno vrijeme ne štiti radnika jer radnik u tom slučaju nema pravo na otpremninu, lakše ga je otpustiti, onemogućava mu se dizanje kredita i slično.

-Poslodavci prakticiraju ovakav način zapošljavanja baš zbog te fleksibilnosti što se tiče fluktuacije ljudi, ali i smatraju da radnici rade učinkovitije jer su motivirani željom za produživanjem ugovora-ističe Jurković.

Jurković ne smatra da će ugovor na neodređeno nestati, jer postoji velik broj radnih mjesta koji zahtijevaju takve ugovore.

-Poslodavcima treba olakšati da lakše upravljaju brojem ljudi u tvrtkama, ali za to naša država mora imati puno učinkovitiju administraciju. Prijave i odjave radnika, sudski sporovi... sve mora biti značajno brže i onda će i sustav bolje funkcionirati. Što se tiče olakšavanja otkazivanja ugovora na neodređeno, smatram da se ne moramo bojati masovnih otpuštanja, jer većina tvrtki nikad neće otpustiti dobre radnike, ako stvarno ne moraju. Lakšim otpuštanjem neučinkovitih radnika, otvorit će se mjesta drugima koji bi možda bolje ili motiviranije obavljali posao. To je ono što ja vidim pod pojmom fleksibilizacije.-zaključio je Jurković. 

03. svibanj 2024 18:23