Aktualno
StoryEditor

Sandra Perković ušla u povijest - peti put zaredom osvojila zlato

11. Kolovoz 2018.

Najbolja svjetska bacačica diska Sandra Perković (28) u subotu je na Europskom atletskom prvenstvu u Berlinu osvojila zlatnu medalju sa hicem od 67.62 metara, te je tako postala prva u povijesti, računajući i mušku i žensku konkurenciju, sa pet uzastopnih naslova europske prvakinje u istoj pojedinačnoj disciplini.

U prve četiri serije Sandra Perković nikako nije uspijevala pogoditi idealni hitac. Prvi pokušaj završio je u zaštitnoj mreži, potom je bacila 59.09 metara, pa 59.97 m. U četvrtoj seriji ponovno je disk završio u mreži, a onda je u petom pokušaju bacila 67.62 metara i time je osigurala još jedno zlato.

Nijemica Nadine Mueller, koja je bila vodeća do pete serije, osvojila je srebro sa 63.00 metara, a njena sunarodnjakinja Shanice Craft (62.46 m) bila je brončana.

Norveški trkač Jakob Ingebrigtsen, koji će za mjesec dana napuniti 18 godina, ponovno je zadivio ljubitelje atletike na Europskom prvenstvu u Berlinu. Nakon što je dan ranije osvojio zlato na 1.500 metara, u subotu je Jakob Ingebrigtsen bio najbrži i na 5.000 metara (13:17.06).

Srebro je pripalo njegovom starijem bratu 27-godišnjem Henriku Ingebrigtsenu (13:18.75), europskom prvaku na 1.500 m iz 2012. godine, dok je broncu osvojio Francuz Morhad Amdouni (13:19.14)

>>>Zaštitno lice sportskoga programa HRT-a

U finalu utrke na 400 metara za žene slavila je 25-godišnja Poljakinja Justyna Swiety-Ersetic (50.41 sekundi), kojoj je to prvo zlato na velikim natjecanjima. Sat i pol kasnije došla je i do drugog zlata, i to u štafeti 4x400 m. Justyna Swiety-Ersetic je u zadnjim centimetrima utrke prestigla Grkinju Mariju Belibasaki (50.45), kojoj je pripalo srebro, a broncu je osvojila Nizozemka Lisanne de Witte (50.77).

Poljak Adam Kszczot je treći puta zaredom postao europski prvak na 800 metara s vremenom 1:44.59, dok je aktualni svjetski prvak Francuz Pierre-Ambroise Bosse (1:45.30) završio na trećem mjestu. Iznenadio je 21-godišnji Šveđanin Andreas Kramer, koji je sa vremenom nacionalnog rekorda (1:45.03) osvojio srebro.

Nakon zlata u "stotki" 22-godišnja Britanka Dina Asher-Smith bila je najbrža i u utrci na 200 metara, istrčavši najbolji rezultat sezone 21.89 sekundi. Nizozemka Dafne Schippers, dvostruka svjetska prvakinja na 200 m, morala se zadovoljiti srebrom (22.14), dok je bronca pripala njenoj sunarodnjakinji Jamile Samuel (22.37).

Braća Borlée, Kévin, Dylan i Jonathan Borlée, te Jonathan Sacoor donijeli su belgijskoj štafeti na 4x400m zlatnu medalju sa vremenom 2:59.47 minute. To je treće europsko zlato za belgijsku mušku štafetu na posljednja četiri prvenstva (2012, 2016, 2018). Srebro je osvojila britanska štafeta (3:00.36), a broncu Španjolci (3:00.78).

Kod žena u štafeti 4x400m slavile su Poljakinje (3:26.59), srebro je pripalo Francuskinjama (3:27.17), a bronca Britankama (3:27.40).

Braniteljica naslova u skoku u dalj srpska atletičarka Ivana Španović zbog ozljede  Ahilove tetive desne noge  odustala je od nastupa u finalu, pa je zlato osvojila Nijemica Malaika Mihambo (6.75 m). Ukrajinka Marina Bekh je u zadnjoj seriji uspjela skočiti 6.73 metara i osvojiti srebro, a bronca je pripala Britanki Shari Proctor (6.70 m).

U muškom skoku u vis zlato je osvojio Nijemac Mateusz Przybylko (235 cm), dok je Maksim Nedasekau iz Bjelorusije bio srebrni (233 cm), a broncom se okitio Rus Ilja Ivanjuk (231).

23. travanj 2024 12:55